2 062 379 SEK
Omsättning
▲ 49,5%
362 602 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 142%
65,6%
Soliditet
Mycket God
17,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:889 113 SEK
Skulder:-287 474 SEK
Substansvärde:511 639 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

--

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga omsättningstillväxten på 49,5% kombinerat med en resultattillväxt på 142,0% indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också blir mer lönsamt. Den höga soliditeten på 65,6% tillsammans med en nästan fördubbling av tillgångarna visar på en finansiellt sund tillväxt där företaget klarar av att finansiera expansionen samtidigt som lönsamheten förbättras avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom byggnation, inredning och fastighetsinvesteringar sedan 2013. Denna verksamhetskombination kan förklara den snabba tillgångstillväxten, sannolikt genom investeringar i fastigheter eller byggprojekt som både ökar tillgångarna och genererar framtida intäktsmöjligheter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 149 834 SEK till 362 602 SEK, en ökning med 212 768 SEK eller 142,0%. Denna mer än fördubbling av vinsten indikerar effektiviserad verksamhet och bättre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 65,6% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Detta är en exceptionell nivå som ger stort finansiellt utrymme.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 355 149 SEK till 511 639 SEK, en tillväxt på 156 490 SEK eller 44,1%. Denna ökning beror främst på årets starka resultat som har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 379 130 SEK till 2 062 379 SEK, en tillväxt på 683 249 SEK eller 49,5%. Denna betydande ökning visar på stark efterfrågan och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 49,5% i omsättning kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisker om den inte hanteras korrekt
  • Företagets verksamhet inom byggbranschen gör det sårbart för konjunktursvängningar och materialprisfluktuationer

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 142,0% visar på stark operativ effektivitet och goda marginaler
  • Den höga soliditeten på 65,6% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering
  • Tillgångstillväxten på 95,7% till 889 113 SEK indikerar att företaget bygger värdefulla tillgångar för framtida intäktsgenerering

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar stark förbättring: omsättning (+49,5%), resultat (+142,0%), eget kapital (+44,1%) och tillgångar (+95,7%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar en mycket framgångsrik period med både organisk tillväxt och förbättrad lönsamhet.