21 106 000 SEK
Omsättning
▲ 4,2%
652 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 393,9%
71,2%
Soliditet
Mycket God
3,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 933 618 SEK
Skulder:-1 132 258 SEK
Substansvärde:2 801 360 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka förbättringar i lönsamhet och kapitalstyrka, trots en minskning i totala tillgångar. Den dramatiska resultatökningen på 393,9% indikerar en effektivisering av verksamheten eller förbättrade marginaler. Den höga soliditeten på över 70% ger företaget god finansiell stabilitet och motståndskraft. Minskande tillgångar kan tyda på en avveckling av mindre lönsamma delar av verksamheten eller försäljning av tillgångar för att stärka likviditeten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver godstransporter, petroleumtransporter och partihandel med bränslen, vilket är en kapitalintensiv verksamhet med typiskt låga vinstmarginaler på grund av höga driftskostnader som bränsle och fordonsunderhåll. Den låga vinstmarginalen på 3,1% är därför inte ovanlig i denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 132 000 SEK till 652 000 SEK, en ökning på 393,9%. Denna dramatiska förbättring tyder på att företaget har lyckats öka sin lönsamhet avsevärt, troligtvis genom kostnadskontroll eller förbättrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 71,2% är mycket hög och indikerar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 251 846 SEK till 2 801 360 SEK, en tillväxt på 24,4%. Denna ökning beror huvudsakligen på årets vinst som har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 20 424 217 SEK till 21 109 221 SEK, en positiv tillväxt på 4,2% som visar på en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 12,4% från 4 489 472 SEK till 3 933 618 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhetsområden eller försäljning av produktiva tillgångar.
  • Den låga vinstmarginalen på 3,1% gör företaget sårbart för bränsleprisökningar och andra kostnadsökningar i transportbranschen.
  • Omsättningstillväxten på 4,2% är blygsam jämfört med den starka resultattillväxten, vilket kan tyda på begränsad marknadsexpansion.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 393,9% visar att företaget har god förmåga att effektivisera verksamheten och öka lönsamheten.
  • Den höga soliditeten på 71,2% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att behöva extern finansiering.
  • Ökningen av eget kapital med 24,4% stärker balansräkningen och ger bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och finansiärer.