1 461 000 SEK
Omsättning
▲ 3,5%
431 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 21,4%
17,4%
Soliditet
Stabil
29,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 325 357 SEK
Skulder:-5 160 459 SEK
Substansvärde:839 067 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka resultatförbättringar trots en liten minskning av tillgångarna. Den mycket höga vinstmarginalen på 29,5% indikerar effektiv verksamhetsstyrning, och den kraftiga tillväxten av eget kapital med 53,6% stärker företagets finansiella grund. Soliditeten på 17,4% är dock relativt låg för en fastighetsförvaltare, vilket pekar på ett betydande skuldbeläggning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fastighetsförvaltning med säte i Hedemora. Det är ett etablerat företag som har varit registrerat sedan 2016, vilket innebär att det har över sju års verksamhetsbakgrund. För fastighetsförvaltningsbolag är det typiskt med stabila intäktsflöden från hyresintäkter men även betydande skulder i form av företagslån mot fastigheterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 355 000 SEK till 431 000 SEK, en ökning med 76 000 SEK eller 21,4%, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 17,4% är låg och indikerar att större delen av tillgångarna är finansierade med skulder, vilket är vanligt men samtidigt riskfyllt i fastighetsbranschen.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 546 182 SEK till 839 067 SEK, en tillväxt på 292 885 SEK eller 53,6%, vilket främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 411 364 SEK till 1 460 673 SEK, en måttlig tillväxt på 3,5% som visar på en stabil kundbas och hyresintäkter.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 17,4% gör företaget sårbart för räntehöjningar och värdefall på fastigheter.
  • Tillgångarna minskade med 0,6% till 6 325 357 SEK, vilket kan tyda på avverkning av tillgångar eller nedskrivningar.
  • Högt skuldbeläggning gentemot eget kapital skapar finansiell sårbarhet vid försämrade marknadsförhållanden.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 29,5% visar på exceptionell lönsamhet i verksamheten.
  • Kraftig tillväxt av eget kapital med 292 885 SEK ger bättre förutsättningar för framtida investeringar.
  • Stark resultattillväxt på 21,4% indikerar god operativ effektivitet och potential för fortsatt utveckling.