4 209 000 SEK
Omsättning
▲ 61%
-5 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 73,7%
19,3%
Soliditet
Stabil
−0,1%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 798 579 SEK
Skulder:-1 450 995 SEK
Substansvärde:347 584 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat efter räkenskapsårets slut.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men fortsatt förlustresultat. Den kraftiga omsättningsökningen på 61% indikerar god efterfrågan och framgångsrik försäljning, men företaget lyckas inte översätta detta till lönsamhet. Soliditeten på 19,3% är relativt låg för en byggverksamhet, vilket begränsar finansiell flexibilitet. Företaget befinner sig i en fas där det expanderar sin verksamhet men ännu inte nått lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Rättvik. Verksamheten har haft god efterfrågan under året, vilket speglas i den starka omsättningstillväxten. Byggbranschen kräver vanligtvis betydande kapitalinvesteringar och har långa projektcykler som påverkar resultatet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -19 000 SEK till -5 000 SEK, en förbättring på 73,7%, men företaget går fortfarande med förlust trots den betydande omsättningsökningen.

Soliditet: Soliditeten på 19,3% är relativt låg för en byggverksamhet och indikerar begränsad finansiell buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 352 200 SEK till 347 584 SEK, en minskning på 1,3%, vilket beror på årets förlustresultat på -5 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 621 288 SEK till 4 244 218 SEK, en tillväxt på 61,0%, vilket indikerar stark efterfrågan och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Företaget går fortfarande med förlust (-5 000 SEK) trots betydande omsättningsökning
  • Låg soliditet på 19,3% begränsar företagets möjlighet att ta lån och investera
  • Eget kapital minskade med 4 616 SEK till 347 584 SEK vilket begränsar finansiell styrka

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 61% till 4 244 218 SEK visar på god marknadsacceptans
  • Resultatet förbättrades markant med 73,7% från -19 000 SEK till -5 000 SEK
  • Tillgångarna ökade med 18,4% till 1 798 579 SEK vilket indikerar expansion av verksamheten

Trendanalys

Omsättningstillväxt +61,0% (FÖRBÄTTRING), Resultattillväxt +73,7% (FÖRBÄTTRING), Eget kapital tillväxt -1,3% (FÖRSÄMRING), Tillgångstillväxt +18,4% (FÖRBÄTTRING)