2 005 000 SEK
Omsättning
▼ 9,6%
775 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,8%
93%
Soliditet
Mycket God
38,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-27

Substansvärdering

Tillgångar:3 372 264 SEK
Skulder:-174 820 SEK
Substansvärde:2 869 444 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men samtidigt oroande nedåtgående trender i lönsamhet och omsättning. Den exceptionellt höga soliditeten på 93% och den mycket höga vinstmarginalen på 38,3% indikerar ett företag med mycket låg skuldsättning och god lönsamhet per såld krona. Trots detta har både omsättning och resultat minskat markant jämfört med föregående år, vilket tyder på att företaget möter utmaningar i sin marknad eller genomgår en omstrukturering. Den starka tillväxten i eget kapital med nästan 20% visar dock att företaget fortfarande genererar kapital och förstärker sin finansiella ställning.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Skellefteå sedan 2011, vilket indikerar ett etablerat bolag med över 10 års verksamhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 38,3% tyder på en verksamhet med högt värde eller specialiserade tjänster/produkter, möjligen inom konsultverksamhet, specialisttjänster eller nischad produktion med låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 943 000 SEK till 775 000 SEK, en minskning med 168 000 SEK (-17,8%). Nedgången är större procentuellt än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 93,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket lågt belånat. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 393 471 SEK till 2 869 444 SEK, en ökning med 475 973 SEK (+19,9%). Denna förbättring beror främst på att årets resultat på 775 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 214 695 SEK till 2 021 710 SEK, en nedgång med 192 985 SEK (-9,6%). Detta indikerar en minskad försäljningsvolym eller att företaget har avvecklat delar av sin verksamhet.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning med 192 985 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Resultatet sjönk med 168 000 SEK vilket påverkar framtida investeringsmöjligheter
  • Den höga soliditeten kan samtidigt indikera för låg riskbenägenhet och missade tillväxtmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 93% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 38,3% visar att verksamheten är mycket lönsam när den väl har omsättning
  • Tillgångarna ökade med 128 144 SEK till 3 372 264 SEK vilket visar en fortsatt investeringsvilja

Trendanalys

Företaget visar en paradoxal situation med starka fundamentala nyckeltal men negativa rörelsetrender. Den mycket höga soliditeten och vinstmarginalen indikerar en finansiellt sund verksamhet, men de negativa tillväxttalen i omsättning (-9,6%) och resultat (-17,8%) är oroande. Den positiva tillväxten i eget kapital (+19,9%) och tillgångar (+4,0%) visar dock att företaget fortfarande bygger kapital och investerar, vilket kan vara en platform för framtida återhämtning.