614 308 SEK
Omsättning
▲ 24,7%
-67 420 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11,8%
55,4%
Soliditet
Mycket God
−11%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 127 835 SEK
Skulder:-502 774 SEK
Substansvärde:625 061 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva rörelser i omsättning och resultat men samtidigt oroande tecken på kapitalförsämring. Omsättningen har ökat med 24,7% till 614 308 SEK, vilket indikerar en ökad verksamhetsvolym. Resultatet har förbättrats från -76 444 SEK till -67 420 SEK, men företaget går fortfarande med förlust. Den mest betänkliga trenden är den kraftiga minskningen av tillgångar med 21,4% och eget kapital med 9,7%, vilket tyder på att företaget använder sina resurser för att finansiera verksamheten trots förlusten. Soliditeten på 55,4% är fortfarande acceptabel men i nedåtgående trend.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en kombination av artistisk verksamhet inom motorsport, markarbete, grävning, schaktning, övriga anläggningsarbeten och handel med värdepapper. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell kan förklara de varierande finansiella resultaten, där motorsportsverksamheten kan vara säsongsbetonad och anläggningsarbetet mer stabil men kapitalkrävande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -76 444 SEK till -67 420 SEK, en förbättring med 9 024 SEK eller 11,8%. Trots förbättringen går företaget fortfarande med förlust, vilket indikerar att kostnaderna fortfarande överstiger intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 55,4% visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket är en relativt god soliditet. Dock är trenden negativ på grund av minskning av eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 692 481 SEK till 625 061 SEK, en nedgång med 67 420 SEK. Denna minskning motsvarar exakt årets förlust, vilket bekräftar att förlusten direkt påverkat det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 492 672 SEK till 614 308 SEK, en positiv tillväxt på 121 636 SEK eller 24,7%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots utmanande förhållanden.

Huvudrisker

  • Företaget går med förlust på -67 420 SEK trots ökad omsättning, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Eget kapital minskade med 67 420 SEK (-9,7%), vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Tillgångarna minskade kraftigt med 306 429 SEK (-21,4%), vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Den kontinuerliga förlusten riskerar att ytterligare erodera det egna kapitalet om trenden inte vänder

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 121 636 SEK (+24,7%), vilket visar en stark försäljningsutveckling och marknadspotential
  • Resultatet förbättrades med 9 024 SEK (+11,8%), vilket indikerar att företaget är på väg mot lönsamhet
  • Soliditeten på 55,4% ger fortfarande ett visst finansiellt skydd trots nedgången
  • Den breda verksamhetsportföljen ger möjligheter till diversifiering och stabilisering av intäkter