406 000 SEK
Omsättning
▲ 66,4%
323 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5 283,3%
98%
Soliditet
Mycket God
79,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-17

Substansvärdering

Tillgångar:5 345 551 SEK
Skulder:-96 234 SEK
Substansvärde:5 249 317 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2023 med en dramatisk förbättring av både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 79,6% kombinerat med en extremt hög soliditet på 98,0% indikerar ett företag med utmärkta marginaler och minimal skuldsättning. Den kraftiga omsättningstillväxten på +66,4% och resultattillväxten på +5283,3% pekar på en betydande positiv förändring i verksamheten, troligen genom ett större projekt eller försäljning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver förvaltning av fast egendom och byggverksamhet i Östersunds kommun med säte i Tandsbyn. Denna typ av verksamhet karaktäriseras ofta av projektbaserad verksamhet med varierande omsättning mellan år beroende på projektstorlek och timing.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 6 000 SEK till 323 000 SEK, en ökning på 5283,3%. Denna extremt höga vinstökning visar att ökad omsättning har gett mycket goda marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 98,0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger mycket god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 148 335 SEK till 5 249 317 SEK, en tillväxt på 2,0%. Ökningen är direkt kopplad till årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 243 704 SEK till 406 170 SEK, en tillväxt på 66,4%. Denna betydande ökning indikerar antingen fler eller större projekt under året.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet verkar projektbaserad vilket kan leda till stor variation i omsättning och resultat mellan år
  • Den extremt höga resultattillväxten på +5283,3% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Relativt låg omsättning (406 170 SEK) i förhållande till det höga eget kapitalet (5 249 317 SEK) kan indikera underutnyttjade tillgångar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 79,6% ger utmärkta förutsättningar för framtida investeringar och tillväxt
  • Exceptionell soliditet på 98,0% ger goda möjligheter att ta lån för expansion till förmånliga villkor
  • Stark tillväxt i både omsättning (+66,4%) och resultat visar på god konkurrenskraft och marknadsposition

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+66,4%), resultat (+5283,3%), eget kapital (+2,0%) och tillgångar (+2,2%). Denna konsekvent positiva trend över alla områden indikerar ett företag i stark uppgångsfas med god finansiell hälsa.