15 022 283 SEK
Omsättning
▲ 0,4%
3 070 566 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,1%
63,7%
Soliditet
Mycket God
20,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
625 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-28

Substansvärdering

Tillgångar:14 487 466 SEK
Skulder:-4 333 489 SEK
Substansvärde:5 683 977 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundvärden men oroande resultatutveckling. Trots en mycket hög vinstmarginal på 20,4% och utmärkt soliditet på 63,7%, har resultatet minskat kraftigt med 20,1% trots nästan oförändrad omsättning. Den betydande ökningen av eget kapital med 46,6% indikerar antingen en kapitalinsättning eller att företaget har kvar en stor del av vinsten i verksamheten. Företaget verkar vara etablerat och kapitalstarkt men möter utmaningar i att bibehålla lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1991 och verkar inom slamsugning, högtrycksspolning, ADR-transport, kamerainspektion av ledningar samt uthyrning av torrtoaletter och lastväxlarflak. Detta är en stabil bransch med regelbunden efterfrågan från både privat och offentlig sektor, vilket förklarar den stabila omsättningsutvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 3 841 920 SEK till 3 070 566 SEK, en nedgång på 771 354 SEK eller 20,1%. Denna kraftiga resultatminskning trots nästan oförändrad omsättning tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 63,7% är mycket stark och visar att företaget har ett lågt belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att hantera ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 3 877 225 SEK till 5 683 977 SEK, en ökning på 1 806 752 SEK eller 46,6%. Denna betydande ökning kan bero på en kapitalinsättning eller att större delen av årets resultat har kapitaliserats.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 14 998 472 SEK till 15 031 865 SEK, en ökning på endast 33 393 SEK eller 0,4%. Denna stabila men låga tillväxt indikerar ett moget marknadsläge eller begränsad expansion.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 20,1% trots stabil omsättning indikerar ökade kostnader eller sämre marginaler
  • Stagnerad omsättningstillväxt på endast 0,4% kan tyda på begränsad marknadsexpansion
  • Resultatnedgången på 771 354 SEK kan påverka företagets framtida investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 63,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Betydande ökning av eget kapital med 1 806 752 SEK stärker företagets finansiella grund
  • Stabil kundbas i en nödvändig verksamhetsbransch med regelbunden efterfrågan