1 746 288 SEK
Omsättning
▼ 17,5%
108 029 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 75,1%
79,9%
Soliditet
Mycket God
6,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 157 944 SEK
Skulder:-203 391 SEK
Substansvärde:813 553 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftigt sjunkande omsättning och resultat, men behåller en stark balansräkning med hög soliditet. Den positiva kapitaltillväxten trots sämre lönsamhet indikerar att företaget kan hantera motgångar, men den långsiktiga hållbarheten är beroende av att vända den negativa försäljningstrenden.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett elinstallations- och ljussättningsföretag baserat i Haninge, verksamt sedan 2019. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och fastighetssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 433 279 SEK till 108 029 SEK, en minskning med 325 250 SEK (-75,1%). Denna kraftiga resultatnedgång är mer markant än omsättningsminskningen, vilket tyder på tryckta marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 79,9% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad. Detta ger företaget god finansiell styrka och motståndskraft mot kriser, även vid låg lönsamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 755 831 SEK till 813 553 SEK, en tillväxt på 57 722 SEK (+7,6%). Denna ökning, trots det sämre resultatet, kan förklaras av att ägarna inte har uttagit hela vinsten eller genom insättning av nytt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 2 204 789 SEK till 1 746 288 SEK, en minskning med 458 501 SEK (-20,8%). Detta indikerar en betydande försämring i företagets försäljningsvolym eller projektportfölj.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 458 501 SEK signalerar potentiell förlust av kunder eller minskad efterfrågan på tjänster
  • Resultatnedgång med 325 250 SEK och vinstmarginal på endast 6,2% visar på allvarlig lönsamhetsförsämring
  • Minskande tillgångar med 136 160 SEK kan indikera avveckling av verksamhetsresurser eller minskad kapacitet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 79,9% ger utrymme för investeringar eller att ta strategiska risker för att vända trenden
  • Positiv kapitaltillväxt på 57 722 SEK visar att företaget fortfarande bygger upp sitt kapitalbas trots utmaningar
  • Stabil vinstmarginalklassificering trots svårt år indikerar att företaget har en grundläggande lönsam affärsmodell