2 042 000 SEK
Omsättning
▲ 2,1%
932 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2,4%
89,5%
Soliditet
Mycket God
45,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-02

Substansvärdering

Tillgångar:3 410 366 SEK
Skulder:-77 420 SEK
Substansvärde:1 977 956 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stabil och lönsam verksamhet med starka finansiella nyckeltal. Alla viktiga indikatorer har förbättrats under året, vilket pekar på en sund och kontrollerad tillväxt. Den exceptionellt höga soliditeten på 89,5% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 45,6% indikerar ett företag med låg skuldsättning och mycket effektiv verksamhetsstyrning. Företaget, som är etablerat sedan 1972, verkar befinna sig i en mycket stark finansiell position.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver revisionsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet sedan 2017 och har sitt säte i Habo. Revisionsbranschen karaktäriseras typiskt av hög personalintensitet och relativt låga kapitalinvesteringar, vilket förklarar den höga vinstmarginalen och soliditeten då omsättningen i huvudsak består av fakturerade timmar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades med 22 000 SEK från 910 000 SEK till 932 000 SEK, en ökning på 2,4%. Denna ökning följer omsättningstillväxten och bekräftar den operativa effektiviteten.

Soliditet: En soliditet på 89,5% är exceptionellt hög och innebär att företaget i princip är skuldfritt. Det ger en mycket stor finansiell buffert och flexibilitet samt låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 201 793 SEK från 1 776 163 SEK till 1 977 956 SEK, en tillväxt på 11,4%. Denna förbättring kan till största del härledas till årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 41 039 SEK från 2 000 972 SEK till 2 042 011 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 2,0%. Detta visar på en stabil kundbas och en försiktig men positiv utveckling.

Huvudrisker

  • Beroendet av ett begränsat antal kvalificerade medarbetare utgör en operativ risk för verksamheten.
  • Den måttliga omsättningstillväxten på 2,0% kan indikera en mogen eller konjunkturkänslig marknad.

Möjligheter

  • Den extremt starka balansräkningen med ett eget kapital på nästan 2 miljoner SEK ger utrymme för investeringar eller förvärv för att driva på tillväxten.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 45,6% skapar utmärkta förutsättningar för att generera stora kassaflöden vid en högre omsättningsnivå.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+2,0%), resultat (+2,4%), eget kapital (+11,4%) och tillgångar (+15,9%). Denna enhetligt positiva utveckling i kombination med de redan starka absolutvärdena tecknar en bild av ett mycket välskött och stabilt företag på en sund tillväxtbana.