3 110 069 SEK
Omsättning
▲ 1,9%
587 897 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,2%
70,4%
Soliditet
Mycket God
18,8%
Vinstmarginal
Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-20

Substansvärdering

Tillgångar:1 621 792 SEK
Skulder:-449 684 SEK
Substansvärde:1 022 108 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stabil omsättning men sjunkande lönsamhet. Den höga soliditeten på 70,4% ger en stark finansiell bas, men resultatet har minskat med 20,2% trots en liten omsättningsökning på 1,9%. Detta tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten. Eget kapital har stärkts avsevärt (+14,5%), vilket är positivt, men tillgångarna har minskat (-3,0%), vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver redovisningstjänster, administrationstjänster, datatjänster, juridiska tjänster, utbildning och medelsförvaltning. Sedan 2009 verkar de i egen fastighet med kontor, lager, försäljning och visningsavdelning, vilket ger stabila lokalkostnader och potentiell värdeuppbyggnad i fastigheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 736 581 SEK till 587 897 SEK (-148 684 SEK), en minskning på 20,2%, vilket indikerar lägre lönsamhet trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 70,4% är mycket hög och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 892 715 SEK till 1 022 108 SEK (+129 393 SEK), främst tack vare årets resultat, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 3 090 934 SEK till 3 123 119 SEK (+1,9%), vilket visar en stabil men begränsad tillväxt i verksamheten.

Huvudrisker

  • Resultatet har minskat kraftigt med 20,2% trots stabil omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller tryckta priser
  • Tillgångarna har minskat med 3,0%, vilket kan indikera nedskrivningar eller avveckling av verksamhetsrelaterade tillgångar
  • Bristande kontroll över kostnadsutvecklingen som äter upp vinstmarginalen trots höga 18,8%

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 70,4% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Eget kapital har ökat med 14,5% till 1 022 108 SEK, vilket stärker den långsiktiga stabiliteten
  • Egen fastighet sedan 2009 skapar värde och ger kostnadsstabilitet i verksamheten

Trendanalys

Omsättningstillväxt på +1,9% visar stabil men blygsam tillväxt. Resultattillväxt på -20,2% är starkt negativ och oroande. Eget kapital tillväxt på +14,5% är positiv och stärkande. Tillgångstillväxt på -3,0% är negativ och kräver uppmärksamhet. Övergripande trenden visar finansiell styrka men operativa utmaningar.