132 835 000 SEK
Omsättning
▼ 1,3%
11 238 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12,4%
59%
Soliditet
Mycket God
8,5%
Vinstmarginal
Stabil
1 200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-02

Substansvärdering

Tillgångar:40 517 000 SEK
Skulder:-16 529 000 SEK
Substansvärde:23 988 597 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en intressant blandning av utveckling där en marginellt lägre omsättning kombineras med betydande förbättringar i lönsamhet och kapitalstruktur. Trots en liten nedgång i omsättning på 1,3% har företaget lyckats öka sitt resultat med hela 12,4%, vilket indikerar effektiviseringar och bättre marginaler. Den kraftiga ökningen av eget kapital med 59,1% till 23,9 miljoner SEK stärker företagets finansiella grund avsevärt. Soliditeten på 59% är mycket stark och placerar företaget i en robust position. Övergripande bedöms företaget vara i en stabil fas med god lönsamhet och stark balansräkning, trots en svag konjunktur i omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom elektrobranschen med fokus på entreprenad- och uppdragsarbete, inklusive konstruktion av elektriska ställverk, montagearbeten, systemdesign för både låg- och högspänning samt automation. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kapitalintensiv, vilket gör en stark soliditet särskilt viktig för att kunna ta emot större uppdrag och investera i utrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 9 995 000 SEK till 11 238 000 SEK, en ökning på 1 243 000 SEK eller 12,4%. Denna ökning trots lägre omsättning visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: En soliditet på 59,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Det indikerar ett lågt belåningsgrad och att företaget har god finansiell buffert för att klara av motgångar och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 15 080 435 SEK till 23 988 597 SEK, en tillväxt på 8 908 162 SEK eller 59,1%. Denna betydande ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat som har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 136 357 000 SEK till 132 525 000 SEK, en nedgång på 3 832 000 SEK eller 1,3%. Detta kan tyda på en svagare efterfrågan eller färre större projekt under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 1,3% kan vara en indikation på konkurrenspress eller svagare marknadsförhållanden.
  • Tillgångarna minskade med 1,8% till 40 517 000 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller minskade investeringar.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 59,0% ger utrymme för att ta lån till förmånliga villkor för att finansiera expansion.
  • Den stabila vinstmarginalen på 8,5% kombinerat med en resultattillväxt på 12,4% visar på en hållbar och förbättrad lönsamhetsutveckling.
  • Den kraftiga ökningen av eget kapital med 59,1% ger en mycket stabil grund för att söka större och mer lönsamma projekt.