8 780 548 SEK
Omsättning
▲ 49,8%
1 840 823 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 39,4%
72,7%
Soliditet
Mycket God
21,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 310 287 SEK
Skulder:-1 133 958 SEK
Substansvärde:2 651 318 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 21,3% kombinerat med en soliditet på 72,7% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som har skalat upp sin verksamhet framgångsrikt utan att äventyra finansiell stabilitet. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med kapacitet att investera i framtida tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver relining i spill- och dagvattenledningar, en specialiserad teknik för att renovera och förlåva befintliga rörledningar utan att gräva upp dem. Denna verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av specialutrustning, vilket gör den höga soliditeten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 320 496 SEK till 1 840 823 SEK, en ökning på 39,4% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 72,7% är exceptionellt hög och indikerar mycket låg belåning samt god förmåga att klara oförutsedda händelser och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 711 082 SEK till 2 651 318 SEK, en tillväxt på 55,0% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 090 851 SEK till 8 635 727 SEK, en tillväxt på 49,8% som visar på stark marknadsacceptans och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxttakten på över 49% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet kan vara säsongsberoende eller beroende av större infrastrukturprojekt
  • Hög specialisering gör företaget potentiellt sårbart för teknologiska förändringar i branschen

Möjligheter

  • Stark balansräkning med 2 651 318 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar i ny utrustning och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 21,3% indikerar konkurrensfördelar och prissättningskraft
  • Tillgångstillväxt på 56,1% till 5 310 287 SEK visar på kapacitet att ta emot fler och större projekt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+49,8%), resultat (+39,4%), eget kapital (+55,0%) och tillgångar (+56,1%). Denna konsekventa tillväxt över alla parametrar indikerar en välbalanserad och hållbar expansion snarare än enskilda topprestationer.