2 622 000 SEK
Omsättning
▲ 115,5%
1 273 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 64,9%
38,6%
Soliditet
God
46,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 434 980 SEK
Skulder:-1 455 722 SEK
Substansvärde:790 514 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med kraftig tillväxt både i omsättning och resultat. Omsättningen mer än fördubblades från 1 280 776 SEK till 2 758 112 SEK, vilket indikerar en betydande marknadsexpansion eller framgångsrika verksamhetsförändringar. Den mycket höga vinstmarginalen på 46,1% är anmärkningsvärd och tyder på effektiv kostnadskontroll eller högmarginalverksamhet. Soliditeten på 38,6% är acceptabel men borde förbättras i takt med den snabba tillväxten för att bibehålla finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver campingverksamhet, handel, uthyrning av båtar och kanoter samt kioskrörelse med marin- och fritidstillbehör. Verksamheten är typiskt säsongsbetonad med fokus på turism och fritidsaktiviteter, vilket gör den starkt beroende av väderförhållanden och besöksfrekvens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades med 64,9% från 772 000 SEK till 1 273 000 SEK, en imponerande ökning som dock var lägre procentuellt än omsättningstillväxten, vilket kan indikera ökade kostnader i samband med expansionen.

Soliditet: Soliditeten på 38,6% är acceptabel för branschen men borde förbättras genom att mer av vinsten återinvesteras i företaget för att stödja den snabba tillväxten och minska beroendet av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 2,6% från 770 490 SEK till 790 514 SEK, en blygsam ökning jämfört med den starka resultatutvecklingen, vilket kan tyda på utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 115,5% från 1 280 776 SEK till 2 758 112 SEK, vilket visar en mycket stark marknadsutveckling eller framgångsrika satsningar.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan leda till kapitalbrist trots god lönsamhet, särskilt med en soliditet på 38,6%
  • Säsongsbetonad verksamhet gör företaget sårbart för ogynnsamma väderförhållanden eller ändrade turistvanor
  • Kraftig ökning av tillgångar med 119,4% till 2 434 980 SEK kan indikera stora investeringar som kräver avkastning

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 46,1% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Mycket stark omsättningstillväxt på 115,5% visar att företaget tar marknadsandelar och har konkurrensfördelar
  • Branschen med camping och fritidsaktiviteter har god tillväxtpotential i den svenska marknaden