931 000 SEK
Omsättning
▼ 14%
3 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 200%
23,4%
Soliditet
God
0,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:245 918 SEK
Skulder:-188 478 SEK
Substansvärde:57 440 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättningen men positiva tecken i lönsamheten. Den kraftiga omsättningsminskningen på 14% till 940 361 SEK indikerar en betydande nedgång i verksamhetsvolymen, troligen orsakad av minskad efterfrågan, förlorade projekt eller konkurrenspress. Trots detta har företaget lyckats förbättra sin lönsamhet dramatiskt med en resultattillväxt på 200%, vilket tyder på effektiviserade kostnader eller mer lönsamma projekt. Den låga soliditeten på 23,4% och de krympande tillgångarna visar på ett företag som behöver stärka sin finansiella ställning, men ökningen av eget kapital med 5,8% är en positiv indikator på att företaget trots utmaningarna fortfarande genererar kapital.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver snickeri- och byggnadsverksamhet med säte i Säter, verksam sedan 1995. Som ett etablerat snickeri- och byggföretag är det typiskt att omsättningen kan variera kraftigt mellan år beroende på antalet och storleken på pågående byggprojekt, vilket förklarar den stora fluctuationen i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 000 SEK till 3 000 SEK, en ökning med 200,0%. Denna förbättring, trots lägre omsättning, visar på bättre kostnadskontroll eller högre marginaler på de projekt som utförts.

Soliditet: Soliditeten på 23,4% är låg och indikerar ett betydande lånande i förhållande till tillgångarna. Detta är en riskfaktor som begränsar företagets finansiella handlingsfrihet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 54 295 SEK till 57 440 SEK, en tillväxt på 3 145 SEK eller 5,8%. Denna ökning beror helt på årets vinst på 3 000 SEK, vilket är en positiv signal om att företaget kan bygga upp sitt kapital trots utmaningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 082 804 SEK till 940 361 SEK, en nedgång med 142 443 SEK eller 14,0%. Detta tyder på färre eller mindre byggprojekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 142 443 SEK visar på sårbarhet för fluktuationer i byggsektorn.
  • Låg soliditet på 23,4% begränsar företagets möjlighet att ta lån för investeringar eller klara av ekonomiska nedgångar.
  • Minskande tillgångar från 311 410 SEK till 245 918 SEK kan indikera att företaget har sålt av maskiner eller lager för att hantera likviditet.

Möjligheter

  • Dramatisk resultatförbättring med 200% visar på potential att vara lönsam även vid lägre omsättningsvolym.
  • Ökning av eget kapital med 3 145 SEK visar på en förmåga att generera internt kapital och stärka balansräkningen över tid.
  • Etablerat företag sedan 1995 med kunskap och erfarenhet inom snickeri- och byggbranschen.