2 863 000 SEK
Omsättning
▼ 7,7%
477 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31%
81%
Soliditet
Mycket God
16%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-16

Substansvärdering

Tillgångar:3 628 329 SEK
Skulder:-658 258 SEK
Substansvärde:2 825 071 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförutsättningar men samtidigt oroande nedåtgående trender i lönsamhet och omsättning. Den höga soliditeten på 81% och det ökade eget kapitalet indikerar ett stabilt företag med god kreditvärdighet. Emellertid är den kraftiga resultatnedgången på 31% och minskad omsättning på 7,7% tecken på utmaningar i den operativa verksamheten, möjligen på grund av ökade kostnader, minskad efterfrågan eller konkurrenspress.

Företagsbeskrivning

Bolaget utför plåtarbeten både på plats hos kund och i egna lokaler i Gagnef. Som ett etablerat företag sedan 2008 verkar det inom en bransch som kräver specialiserad kompetens och investeringar i verktyg och maskiner. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av byggsektorns konjunkturer och lokal ekonomi.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 691 000 SEK till 477 000 SEK, en minskning på 214 000 SEK eller 31%. Denna nedgång är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 81,0% är exceptionellt stark och visar att företaget i mycket liten grad är beroende av lånade medel. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 635 215 SEK till 2 825 071 SEK, en förbättring på 189 856 SEK eller 7,2%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 477 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 248 693 SEK till 2 984 929 SEK, en nedgång på 263 764 SEK eller 7,7%. Detta indikerar en minskad volym av uppdrag eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 214 000 SEK (31%) som, om den fortsätter, kan äta upp den finansiella styrkan trots hög soliditet.
  • Minskad omsättning på 263 764 SEK (7,7%) som kan indikera förlorade kunder, hårdare konkurrens eller en svagare marknad.
  • En trend där resultatet faller snabbare än omsättningen tyder på ökade kostnader eller sämre priser, vilket hotar den långsiktiga lönsamheten.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 81% ger utrymme för investeringar i ny utrustning eller marknadsföring för att vända trenden utan att ta på sig onödiga skulder.
  • Eget kapital ökade med 189 856 SEK till 2 825 071 SEK, vilket ger en stabil bas för att möta utmaningar och satsa på tillväxt.
  • Företaget är etablerat sedan 2008, vilket innebär en beprövad verksamhet och sannolikt en trogen kundbas att bygga vidare på.