25 311 609 SEK
Omsättning
▲ 69,2%
3 013 590 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 264,5%
31,5%
Soliditet
God
9,7%
Vinstmarginal
Stabil
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-29

Substansvärdering

Tillgångar:23 229 097 SEK
Skulder:-15 808 509 SEK
Substansvärde:6 970 588 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från ett svårt år till ett mycket framgångsrikt år. Den dramatiska omsättningsökningen på 69,2% kombinerat med en vändning från förlust till betydande vinst indikerar en framgångsrik omställning eller en kraftig marknadsförbättring. Den höga soliditeten på 31,5% och den snabba tillväxten i eget kapital stärker bilden av ett företag som har återhämtat sig starkt och nu är i en mycket stabil och lönsam fas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett lantbruksinriktat företag som bedriver maskinstationsrörelse och handel med varor till lantbruket. Det är ett etablerat företag som har funnits sedan år 2000, vilket tyder på en lång erfarenhet i branschen. Verksamheten är typiskt kapitalintensiv på grund av behovet av maskiner och lager.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet vände från en förlust på 1 831 574 SEK till en vinst på 3 013 590 SEK, en positiv förändring på 4 845 164 SEK. Denna förbättring med 264,5% visar att företaget inte bara ökade sin omsättning utan också lyckades göra det på ett mycket lönsamt sätt.

Soliditet: Soliditeten på 31,5% anses vara god och ligger över en nivå som ofta anses som stabil för många branscher. Detta innebär att företaget har en god balans mellan eget kapital och lånade medel, vilket ger en god kreditvärdighet och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 688 337 SEK till 6 970 588 SEK, en tillväxt på 2 282 251 SEK eller 48,7%. Denna betydande ökning beror huvudsakligen på den starka vinsten under året, vilket har stärkt företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 18 417 750 SEK till 31 103 789 SEK, en ökning med 12 686 039 SEK eller 69,2%. Denna kraftiga tillväxt indikerar antingen en framgångsrik expansion, förbättrad marknadsandel eller ett starkare efterfrågeläge.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 69,2% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket kan leda till förväntningsproblem.
  • Branschen är konjunkturkänslig och en nedgång i lantbrukssektorn kan snabbt påverka både omsättning och resultat.
  • Tillgångstillväxten på 50,6% till 23 229 097 SEK innebär ett ökat kapitalbindande som måste förvaltas effektivt.

Möjligheter

  • Den stabila vinstmarginalen på 9,7% visar på en hållbar affärsmodell med god lönsamhet.
  • Den starka tillväxten i eget kapital på 48,7% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att behöva ta på sig för mycket skuld.
  • Den etablerade positionen sedan år 2000 kombinerat med den nuvarande starka prestationen skapar en excellent utgångspunkt för att ytterligare stärka marknadspositionen.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar entydigt på en kraftig förbättring. Omsättningstillväxten på +69,2%, resultattillväxten på +264,5%, tillväxten i eget kapital på +48,7% och tillgångstillväxten på +50,6% bildar tillsammans en bild av ett företag i en mycket stark expansions- och vinstfas. Trenden är exceptionellt positiv jämfört med föregående år.