19 056 000 SEK
Omsättning
▲ 2,8%
1 613 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,6%
72,1%
Soliditet
Mycket God
8,4%
Vinstmarginal
Stabil
900 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-24

Substansvärdering

Tillgångar:9 696 543 SEK
Skulder:-1 897 163 SEK
Substansvärde:3 875 067 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en marginell omsättningsökning men samtidigt en betydande försämring av lönsamhet och kapitalställning. Den höga soliditeten är positiv men räcker inte för att kompensera för de negativa trenderna i resultat och eget kapital. Företaget befinner sig i en situation där det lyckas öka försäljningen något, men inte kan omvandla detta till en förbättrad lönsamhet, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett entreprenadföretag inom mark- och anläggningsområdet, registrerat 2017 och helägt dotterbolag till Orust Hålslagning & Förvaltning AB. Som ett etablerat entreprenadföretag är det typiskt kapitalintensivt med behov av maskiner och inventarier, vilket speglas i balansräkningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 2 258 000 SEK till 1 613 000 SEK, en minskning på 645 000 SEK eller 28.6%, vilket indikerar allvarliga utmaningar med lönsamheten trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 72.1% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 4 567 540 SEK till 3 875 067 SEK, en nedgång på 692 473 SEK, vilket direkt speglar det sämre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 18 462 757 SEK till 19 315 628 SEK, en positiv tillväxt på 2.8% som visar att företaget fortsätter att generera intäkter.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 645 000 SEK trots ökad omsättning, vilket tyder på kraftigt ökade kostnader eller sämre projektmarginaler.
  • Eget kapital minskade med 692 473 SEK, vilket försvagar företagets långsiktiga kapitalbas.
  • Tillgångarna minskade med 618 926 SEK, vilket kan indikera avveckling av inventarier eller maskiner som kan påverka verksamhetskapaciteten.

Möjligheter

  • Omsättningen ökade till 19 315 628 SEK, vilket visar att företaget fortsätter att vara aktivt på marknaden och kan generera intäkter.
  • Mycket hög soliditet på 72.1% ger företaget goda förutsättningar att hantera ekonomiska nedgångar och investera i framtiden.
  • Stabil vinstmarginalklassificering trots nedgången visar att företaget fortfarande är lönsamt.