11 636 000 SEK
Omsättning
▲ 10,8%
1 535 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,8%
61%
Soliditet
Mycket God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-29

Substansvärdering

Tillgångar:16 042 286 SEK
Skulder:-5 308 495 SEK
Substansvärde:5 784 242 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Omsättningen har ökat med 10,8% till 12,0 miljoner SEK, vilket är positivt, men resultatet har samtidigt minskat med 20,8% till 1,5 miljoner SEK. Den höga soliditeten på 61,0% och den starka tillväxten i eget kapital på 65,5% till 5,8 miljoner SEK indikerar ett stabilt kapitalunderlag. Företaget verkar vara i en fas där ökad omsättning inte automatiskt leder till högre vinst, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom skogsförvaltning, inklusive maskinavverkning av skog och skogskörning. Som ett helägt dotterbolag till Götebacka Förvaltning AB har det funnits sedan 1995 och är således ett etablerat företag inom skogssektorn. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av specialutrustning och långsiktiga investeringar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 1 937 000 SEK till 1 535 000 SEK, en nedgång på 20,8%. Trots detta upprätthåller företaget en hög vinstmarginal på 12,8%, vilket är imponerande i branschen.

Soliditet: Soliditeten på 61,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 3 495 132 SEK till 5 784 242 SEK, en tillväxt på 65,5%. Denna förbättring kan delvis förklaras av återinvesterat resultat från tidigare år.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 922 770 SEK till 12 028 087 SEK, en positiv tillväxt på 10,8%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning trots en utmanande marknad.

Huvudrisker

  • Resultatnedgång på 20,8% trots ökad omsättning indikerar möjliga effektivitetsproblem eller ökade kostnader
  • Tillgångarna minskade med 6,4% till 16 042 286 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Minskande resultatmarginaler kan påverka långsiktig lönsamhet om trenden fortsätter

Möjligheter

  • Stark soliditet på 61,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Ökad omsättning på 10,8% visar att företaget har kunder och marknadsandelar
  • Hög vinstmarginal på 12,8% trots resultatnedgång visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam