6 591 000 SEK
Omsättning
▲ 15,2%
2 757 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 6,9%
93%
Soliditet
Mycket God
41,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 140 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-18

Substansvärdering

Tillgångar:6 236 876 SEK
Skulder:-441 094 SEK
Substansvärde:5 795 782 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med imponerande lönsamhet och soliditet. Med en vinstmarginal på 41,8% och soliditet på 93,0% befinner sig företaget i en exceptionellt stabil position. Alla nyckeltal visar positiv tillväxt, vilket indikerar ett välskött företag i expansion. Den höga soliditeten innebär minimal skuldsättning och stor finansiell flexibilitet. Företaget har lyckats öka både omsättning och resultat samtidigt som eget kapital och tillgångar vuxit betydligt snabbare, vilket tyder på effektiv kapitalanvändning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett bärodlingsföretag som registrerades 2014 och bedriver odling och försäljning av bär och bärprodukter samt verkar som underentreprenör åt andra bärodlingsföretag. Med säte i Lomma kommun verkar företaget inom jordbrukssektorn med fokus på bärproduktion. Den höga vinstmarginalen på 41,8% är exceptionellt bra för ett jordbruksföretag och kan tyda på specialiserad produktion eller effektiva produktionsmetoder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 2 580 000 SEK till 2 757 000 SEK, en tillväxt på 6,9%. Den något lägre resultattillväxten jämfört med omsättningstillväxten kan tyda på ökade kostnader eller investeringar, men vinstnivån förblir mycket hög.

Soliditet: Soliditeten på 93,0% är exceptionellt hög och innebär att företaget är mycket lågt belånat. Detta ger stor finansiell stabilitet och flexibilitet för framtida investeringar eller expansion.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 656 267 SEK till 5 795 782 SEK, en stark tillväxt på 24,5%. Denna ökning överstiger resultatet, vilket kan tyda på ytterligare kapitalinsatser eller omvärderingar av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 722 210 SEK till 6 591 067 SEK, en tillväxt på 15,2%. Denna ökning visar att företaget lyckats expandera sin försäljning trots att det är ett etablerat företag som funnits sedan 2014.

Huvudrisker

  • Den något lägre resultattillväxten (6,9%) jämfört med omsättningstillväxten (15,2%) kan tyda på ökade kostnader eller tryck på marginalerna
  • Som jordbruksföretag är verksamheten exponerad för väder- och klimatrelaterade risker som kan påverka skördarna
  • Beroende av underentreprenörsverksamhet kan skapa viss osäkerhet i intäktsflödet

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 93,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan behov av extern finansiering
  • Den starka tillväxten i eget kapital på 24,5% skapar en solid bas för fortsatt tillväxt
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 41,8% visar på en konkurrenskraftig verksamhet med god prissättningsförmåga
  • Tillgångstillväxten på 24,8% indikerar att företaget investerar i sin framtida kapacitet