1 787 761 SEK
Omsättning
▲ 3,2%
214 317 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 158,8%
10,9%
Soliditet
Stabil
10,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 937 187 SEK
Skulder:-7 073 038 SEK
Substansvärde:864 149 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark förbättring av lönsamheten från förlust till vinst, samt tillväxt i både omsättning och eget kapital. Den kraftiga minskningen av tillgångar indikerar dock en omstrukturering eller försäljning av tillgångar, vilket förklarar den låga soliditeten trots den positiva resultatutvecklingen. Bolaget verkar ha genomgått en betydande omvandling under året.

Företagsbeskrivning

Bolaget äger fastigheten Amfion 9 i Borgholm och driver hotellverksamhet samt uthyrning av lokaler i fastigheten. Detta är en kapitalintensiv verksamhet med fasta tillgångar som huvudsaklig bas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -364 806 SEK till en vinst på 214 317 SEK, en förbättring på 158.8% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 10.9% är mycket låg för en fastighetsintensiv verksamhet och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket är en riskfaktor.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 673 716 SEK till 864 149 SEK, en tillväxt på 28.3% som främst drivs av årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 751 507 SEK till 1 984 678 SEK, en tillväxt på 3.2% som visar en stabil utveckling i verksamheten.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 10.9% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Kraftig minskning av tillgångar med 14.0% (från 9 228 285 SEK till 7 937 187 SEK) kan indikera försäljning av tillgångar som temporär lösning
  • Hög belåningsgrad begränsar bolagets möjligheter till ytterligare investeringar och expansion

Möjligheter

  • Stark vinsttillväxt på 158.8% visar att verksamheten kan generera avkastning
  • Ökad omsättning på 3.2% till 1 984 678 SEK indikerar stabil drift
  • Tillväxt i eget kapital med 28.3% stärker bolagets finansiella bas