5 401 561 SEK
Omsättning
▲ 14,9%
286 558 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,9%
73,8%
Soliditet
Mycket God
5,3%
Vinstmarginal
Stabil
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-02

Substansvärdering

Tillgångar:1 078 131 SEK
Skulder:-282 166 SEK
Substansvärde:795 965 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämring i de flesta andra nyckeltal. Den höga soliditeten på 73.8% ger en god finansiell stabilitet, men den kraftiga minskningen av tillgångar med 31.1% och nedgången i eget kapital på 8.7% indikerar en omstrukturering eller avveckling av tillgångar. Resultatet har sjunkit trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre lönsamhet i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett VVS-företag som bedriver reparationer och försäljning inom VVS-branschen. Det är etablerat sedan 2015 och verkar vara ett mindre företag med fokus på lokal marknad. Typiskt för branschen är att lönsamheten kan variera beroende på projektstorlek och materialkostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 348 955 SEK till 286 558 SEK, en nedgång på 17.9% trots högre omsättning, vilket indikerar sämre lönsamhet eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 73.8% är mycket hög och visar att företaget har en stark kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 872 185 SEK till 795 965 SEK, en nedgång på 8.7% som främst kan förklaras av det sämre resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 702 391 SEK till 5 401 726 SEK, en positiv tillväxt på 14.9% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet har minskat med 17.9% trots högre omsättning, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna har minskat kraftigt med 31.1% från 1 565 326 SEK till 1 078 131 SEK, vilket kan påverka verksamhetskapaciteten
  • Eget kapital har minskat med 8.7%, vilket begränsar företagets möjligheter till framtida investeringar

Möjligheter

  • Omsättningen har ökat med 14.9% till 5 401 726 SEK, vilket visar att företaget har marknadsfågor
  • Mycket hög soliditet på 73.8% ger god kreditvärdighet och möjlighet till framtida finansiering
  • Stabil vinstmarginal på 5.3% trots utmaningar visar att verksamheten är grundläggande lönsam

Trendanalys

Omsättningen visar en positiv trend med en tydlig återhämtning de senaste två åren efter en initial nedgång, från 3,96 miljoner 2022 till 5,40 miljoner 2024. Trots detta har resultatet efter finansnetto försämrats kontinuerligt under samma period, från 267 tusen till 286 tusen, vilket indikerar en kraftig tryck på lönsamheten. Detta bekräftas av den fallande vinstmarginalen som sjunkit från 6,7 % till 5,3 %. Eget kapital och totala tillgångar har minskat avsevärt, vilket pekar på att företagets kapitalstruktur har försvagats. Soliditeten har dock förbättrats från 2023 till 2024, vilket kan tyda på att företaget har börjat adressera sina skuldsättningsproblem. Sammantaget tyder trenderna på ett företag med växande intäkter men allvarliga utmaningar med lönsamhet och kapitalförsörjning, vilket kan begränsa dess framtida tillväxtmöjligheter om inte vinsten kan förbättras.