636 000 SEK
Omsättning
▲ 14,4%
171 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 39%
98%
Soliditet
Mycket God
26,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-15

Substansvärdering

Tillgångar:3 496 366 SEK
Skulder:-14 367 SEK
Substansvärde:3 138 282 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och resultat, trots en minskning av totala tillgångar. Den mycket höga soliditeten på 98% indikerar ett extremt stabilt kapitalunderlag med minimal skuldsättning. Omsättningen och resultatet har ökat markant, vilket tyder på effektiv verksamhet och god prissättning. Minskningen av tillgångar kan bero på avveckling av mindre lönsamma tillgångar eller investeringar, vilket i kombination med ökad lönsamhet kan vara en strategisk förbättring snarare än en negativ trend.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadtjänster inom anläggningsbranschen och äger samt förvaltar aktier. Med säte i Uppsala och etablerat 2010 är det ett moget företag med en stabil verksamhetsmodell. Den höga vinstmarginalen på 26,9% är anmärkningsvärd för en entreprenadverksamhet, vilket kan tyda på specialiserade tjänster, effektiv kostnadskontroll eller en betydande inkomst från aktieförvaltning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 123 000 SEK till 171 000 SEK, en ökning på 39,0%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: En soliditet på 98,0% är exceptionellt hög och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger en mycket stark finansiell stabilitet och låg risk för betalningsproblem, men kan också indikera en försiktig investeringspolicy.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 066 938 SEK till 3 138 282 SEK, en tillväxt på 2,3%. Ökningen är direkt kopplad till årets vinst på 171 000 SEK, vilket bekräftar att vinsten har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 556 037 SEK till 635 941 SEK, en tillväxt på 14,4%. Detta visar på en ökad efterfrågan på företagets tjänster eller framgångsrika investeringar.

Huvudrisker

  • Minskande tillgångar på 4,8% (från 3 674 573 SEK till 3 496 366 SEK) kan på sikt begränsa företagets kapacitet att expandera eller investera om trenden fortsätter.
  • Företagets extremt höga soliditet kan tyda på en försiktig strategi som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter jämfört med mer hävstångsfinansierade konkurrenter.
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till två områden (entreprenad och aktieförvaltning), vilket skapar en beroendestruktur där nedgång i en bransch kan påverka hela resultatet.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 26,9% ger utrymme för framtida investeringar, prissänkningar eller att klara av konjunkturnedgångar utan problem.
  • Stark resultattillväxt på 39,0% visar på en excellent operativ prestation och potential att öka vinsten ytterligare.
  • Det extremt höga eget kapitalet på 3 138 282 SEK ger en unik möjlighet att genomföra betydande investeringar eller förvärv utan att behöva extern finansiering.

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig nedåtgående trend de senaste tre åren med en kraftig nedgång från 862 000 SEK 2022 till 556 000 SEK 2023, följt av en blygsam återhämtning till 636 000 SEK 2024. Resultatet efter finansnetto har samtidigt försämrats avsevärt, från 263 000 SEK 2022 till 123 000 SEK 2023, vilket indikerar en tydlig avmattning i verksamheten. Trots detta har företagets finansiella stabilitet förbättrats med en stark soliditet som stigit till 98%, och eget kapital har återhämtat sig efter en liten nedgång. Den fallande vinstmarginalen från 30,6% till 26,9% de senaste tre åren visar på minskad lönsamhet i förhållande till omsättningen. Trenderna pekar på en verksamhet som har krympt i skala men blivit mer kapitaleffektiv, med en framtida utmaning att vända den negativa trenden i både omsättning och resultatutveckling.