2 881 000 SEK
Omsättning
▲ 36,5%
178 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 52,2%
63%
Soliditet
Mycket God
5,9%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-12

Substansvärdering

Tillgångar:4 578 674 SEK
Skulder:-1 588 731 SEK
Substansvärde:2 447 509 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig nedgång i lönsamhet. Den höga soliditeten ger god finansiell stabilitet, men den minskande vinstmarginalen trots ökad försäljning indikerar att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna. Företaget verkar vara i en expansionsfas som för tillfället påverkar lönsamheten negativt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver en mångfacetterad verksamhet inom tillverkning och försäljning av färg, handel med antikviteter samt renovering och försäljning av reservdelar för gamla hus. Verksamheten är uppdelad i två bifirmor: Munkedals Färgmakeri och Byggnadsvård Wäst. Denna diversifierade modell kan ge styrkor men innebär också komplexitet i kostnadsstyrningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 372 000 SEK till 178 000 SEK, en minskning med 194 000 SEK eller 52.2%. Denna kraftiga resultatnedgång trots ökad omsättning tyder på att kostnaderna har exploderat eller att marginalerna har pressats.

Soliditet: Soliditeten på 63.0% är mycket stark och visar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 186 594 SEK till 2 447 509 SEK, en tillväxt på 260 915 SEK. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst på 178 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 351 260 SEK till 3 040 175 SEK, en tillväxt på 689 915 SEK eller 29.3%. Detta är en mycket positiv utveckling som visar på stark efterfrågan eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 52.2% trots ökad omsättning indikerar allvarliga problem med lönsamheten
  • Minskande tillgångar från 4 632 907 SEK till 4 578 674 SEK kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Vinstmarginalen har sjunkit avsevärt från föregående års nivå, vilket hotar långsiktig hållbarhet

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 29.3% visar på god marknadsposition och efterfrågan
  • Hög soliditet på 63.0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Diversifierad verksamhetsmodell med flera inkomstkällor kan ge stabilitet vid konjunktursvängningar