5 157 791 SEK
Omsättning
▼ 12,1%
1 755 015 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,7%
55,2%
Soliditet
Mycket God
33,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
680 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-18

Substansvärdering

Tillgångar:12 232 593 SEK
Skulder:-1 029 216 SEK
Substansvärde:5 505 946 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande negativa tillväxttrender. Trots att vinstmarginalen på 33,7% är mycket hög och soliditeten på 55,2% är stark, har både omsättning och resultat minskat markant. Den betydande ökningen av eget kapital med 1,5 miljoner SEK tyder på att vinsten har reinvesterats eller att det skett kapitaltillskott. Företaget verkar vara i en omställningsfas där det bygger kapitalstyrka samtidigt som verksamhetsvolymen minskar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mekaniska reparationer till industrin och företag samt har en mindre verksamhet med uthyrning av egna lokaler. Denna kombination av verksamheter förklarar den höga vinstmarginalen då reparationsverksamhet ofta har goda marginaler och fastighetsuthyrning ger stabil inkomst. Företaget är etablerat sedan 1995 och är således inte ett nytt företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 2 497 506 SEK till 1 755 015 SEK, en minskning med 742 491 SEK (-29,7%). Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 55,2% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 032 787 SEK till 5 505 946 SEK, en stark tillväxt med 1 473 159 SEK (+36,5%). Denna ökning beror sannolikt på att större delen av årets resultat har balanserats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 942 221 SEK till 5 214 191 SEK, en nedgång med 728 030 SEK (-12,3%). Detta indikerar en minskad verksamhetsvolym eller färre kunduppdrag under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning med 728 030 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan på företagets tjänster
  • Resultatet har minskat kraftigt med 742 491 SEK vilket påverkar företagets framtida investeringsmöjligheter
  • Den negativa trenden i både omsättning och resultat kan vara tecken på strukturella problem i verksamheten

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 55,2% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Hög vinstmarginal på 33,7% visar att verksamheten är lönsam trots minskad omsättning
  • Eget kapital har ökat med 1 473 159 SEK vilket ger finansiell styrka för framtida satsningar
  • Fastighetsuthyrningen ger en stabil inkomstkälla oavsett reparationsverksamhetens volym

Trendanalys

Företaget visar en stark positiv utveckling de senaste tre åren trots en tillfällig nedgång 2024. Omsättningen har haft en tydlig uppåtgående trend från 2022 till 2023 med en kraftig ökning, men noterade en återgång 2024 som dock fortfarande ligger betydligt högre än 2022-nivån. Resultatet efter finansnetto följer en liknande ban med en mycket stark vinst 2023 följt av en nedgång 2024, men även här är resultatet stabilare och på en högre nivå än tidigare år. Den mest imponerande utvecklingen är inom eget kapital och soliditet. Eget kapital har mer än fördubblats sedan 2022, vilket har drivit upp soliditeten från redan sunda 50% till en exceptionellt stark 55,2%. Denna ökning tyder på en förmåga att generera och återinvestera vinst. Tillgångarna har också ökat stadigt, vilket indikerar en expanderande verksamhet. Vinstmarginalen toppade på 42% 2023 och sjönk sedan, men ligger fortfarande på en mycket hälsosam nivå över 33%. Övergripande pekar trenderna på ett företag som har genomgått en betydande förvandling till ett mer solidt och lönsamt företag. Den tillfälliga nedgången 2024 kan tyda på en normalisering efter en exceptionellt stark period eller investeringar för framtiden. Framtidsutsikterna ser positiva ut baserat på den starka balansräkningen och den höga lönsamheten, men företaget kan möta utmaningar med att återuppta en stabil tillväxt i omsättning efter 2023-toppnoteringen.