2 829 165 SEK
Omsättning
▲ 33,4%
677 432 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 145,9%
61,9%
Soliditet
Mycket God
23,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-06

Substansvärdering

Tillgångar:1 308 260 SEK
Skulder:-463 241 SEK
Substansvärde:675 019 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 145,9% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 23,9% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Soliditeten på 61,9% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Tillväxten i både omsättning och resultat tyder på en expanderande verksamhet med god marknadsposition.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tandhygienistverksamhet i Stockholm och är registrerat sedan 2019. Denna typ av verksamhet är typiskt sett personalintensiv med stabila intäktsflöden från tjänsteutförande, vilket stämmer väl med den höga lönsamheten och starka tillväxten som visas i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 275 533 SEK till 677 432 SEK, en ökning med 401 899 SEK eller 145,9%. Denna extraordinära resultatförbättring indikerar effektivitet förbättringar och/eller prisförändringar.

Soliditet: Soliditeten på 61,9% är mycket stark och visar att företaget har en god balans mellan eget kapital och skulder. Detta ger god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 490 771 SEK till 675 019 SEK, en tillväxt på 184 248 SEK eller 37,5%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 101 388 SEK till 2 829 165 SEK, en tillväxt på 727 777 SEK eller 33,4%. Detta visar en stark expansion i verksamheten.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på 145,9% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Personalkostnader kan utgöra en riskfaktor i en personalintensiv verksamhet som tandhygienisttjänster

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 61,9% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Den höga vinstmarginalen på 23,9% visar på en effektiv verksamhet med god prissättningskraft
  • Tillgångstillväxten på 25,7% indikerar kapacitetsutökning för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+33,4%), resultattillväxt (+145,9%), eget kapital tillväxt (+37,5%) och tillgångstillväxt (+25,7%). Denna konsekventa förbättring över alla parametrar indikerar en mycket sund och expanderande verksamhet.