1 329 000 SEK
Omsättning
▼ 5,1%
234 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50,7%
63%
Soliditet
Mycket God
17,6%
Vinstmarginal
Hög
157 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-05-22

Substansvärdering

Tillgångar:1 494 087 SEK
Skulder:-483 929 SEK
Substansvärde:662 158 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning och ett kraftigt sjunkande resultat har företaget lyckats stärka sin balansräkning genom ökade tillgångar och eget kapital. Den höga soliditeten på 63% indikerar ett stabilt kapitalunderlag, men den dramatiska resultatnedgången på -50,7% är oroande och tyder på lönsamhetsproblem trots att vinstmarginalen fortfarande klassificeras som hög.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver smides- och mekanisk verkstadsrörelse med säte i Norrtälje. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av maskiner och verktyg, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 1,5 miljoner SEK trots den begränsade omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 475 000 SEK till 234 000 SEK, en minskning på 241 000 SEK (-50,7%). Denna dramatiska nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 63,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap att hantera motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 626 549 SEK till 662 158 SEK, en förbättring på 35 609 SEK (+5,7%). Denna ökning kommer från årets resultat på 234 000 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat hela vinsten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 450 365 SEK till 1 328 883 SEK, en nedgång på 121 482 SEK (-5,1%). Detta indikerar minskade försäljningsvolymer eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 241 000 SEK (-50,7%) trots relativt begränsad omsättningsminskning
  • Minskad omsättning på 121 482 SEK indikerar potentiell försämrad marknadsposition
  • Dramatiskt sämre lönsamhet kan tyda på strukturella kostnadsproblem eller konkurrenspress

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 63% ger god finansiell flexibilitet för investeringar
  • Eget kapital ökade med 35 609 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Tillgångarna ökade med 76 028 SEK till 1 494 087 SEK, vilket visar kapacitetsutbyggnad
  • Vinstmarginalen på 17,6% fortfarande klassificeras som hög trots nedgången

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i lönsamhet (-50,7% resultat) och omsättning (-5,1%) men positiva trender i balansräkningen med ökade tillgångar (+5,4%) och eget kapital (+5,7%). Denna divergens tyder på att företaget investerar i tillgångar men inte får utdelning i form av ökad försäljning eller resultat.