1 158 000 SEK
Omsättning
▼ 35,5%
-126 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 113,1%
59,9%
Soliditet
Mycket God
−10,9%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 246 557 SEK
Skulder:-827 636 SEK
Substansvärde:1 066 330 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande försämring med kraftigt minskad omsättning och ett resultat som vänt från vinst till förlust. Den positiva soliditeten och den marginella ökningen av eget kapital är de enda ljuspunkterna i en annars mycket utmanande situation. Trenderna pekar på att företaget befinner sig i en svår period med stora operativa utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver spräng- och markarbeten, en verksamhet som är starkt beroende av investeringar i infrastruktur och byggsektorn. Sådana företag har ofta projektbaserad verksamhet med varierande omsättning från år till år, vilket kan förklara delar av den stora fluktuationen i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats dramatiskt från en vinst på 959 000 SEK till en förlust på 126 000 SEK, en negativ förändring på 1 085 000 SEK. Denna försämring är större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler i de projekt som genomförts.

Soliditet: Soliditeten på 59,9% är fortfarande god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med mer eget kapital än skulder. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga likviditetsutmaningar trots den dåliga lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital har ökat marginellt från 1 062 932 SEK till 1 066 330 SEK, en ökning med endast 3 398 SEK trots förluståret. Detta kan tyda på att ägarna har injecterat nytt kapital eller att andra poster (t.ex. omvärderingar) har kompenserat för resultatförlusten.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 2 263 529 SEK till 1 158 456 SEK, en nedgång på 1 105 073 SEK eller -48,8%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter, troligen på grund av färre projekt eller lägre projektvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 1 105 073 SEK signalerar att företaget har tappat betydande intäktsunderlag
  • Förlust på 126 000 SEK efter tidigare vinst visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna har minskat med 588 272 SEK till 2 246 557 SEK, vilket kan indikera nedskalning eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Soliditeten på 59,9% är fortfarande stark och ger goda förutsättningar att klara av en svår period
  • Eget kapital på 1 066 330 SEK ger ett stabilt kapitalunderlag för att möta utmaningar
  • Verksamheten inom spräng- och markarbeten kan återhämta sig snabbt vid ökad efterfrågan i infrastruktursektorn