884 299 SEK
Omsättning
▼ 37,7%
420 134 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,2%
47,8%
Soliditet
Mycket God
47,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-04

Substansvärdering

Tillgångar:3 405 665 SEK
Skulder:-1 670 595 SEK
Substansvärde:1 219 070 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolagets omsättning har minskat med 37,7 % jämfört med föregående räkenskapsår p.g.a. en planerad minskning av bolagets verksamhet.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har genomfört en planerad minskning av verksamheten vilket har resulterat i en omsättningsminskning med 37,7%.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 37,7% men samtidigt en betydande resultatförbättring på 28,2%. Denna kombination tyder på en genomförd omstrukturering eller verksamhetsförändring där bolaget medvetet har minskat sin omsättningsvolym men samtidigt förbättrat lönsamheten avsevärt. Den mycket höga vinstmarginalen på 47,5% och den starka tillväxten i eget kapital på 34,1% pekar mot ett företag som genomgår en strategisk omställning snarare än en kris.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver förvaltning av fast egendom, uthyrning av byggnadsställningar samt detaljhandel med kläder. Den breda verksamhetsprofilen med både fastighetsförvaltning och operativ verksamhet ger möjlighet till diversifierade intäktskällor, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen trots minskad omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 327 670 SEK till 420 134 SEK, en ökning med 92 464 SEK (+28,2%). Denna förbättring skedde trots lägre omsättning, vilket indikerar förbättrad lönsamhet eller kostnadsrationaliseringar.

Soliditet: Soliditeten på 47,8% är god och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur där nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 908 758 SEK till 1 219 070 SEK, en ökning med 310 312 SEK (+34,1%). Denna ökning beror främst på att årets vinst på 420 134 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 418 831 SEK till 884 299 SEK, en minskning med 534 532 SEK (-37,7%). Denna minskning är enligt årsredovisningen planerad och beror på en medveten nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den stora omsättningsminskningen på 534 532 SEK kan på sikt hota företagets marknadsposition och konkurrenskraft om den inte återhämtas.
  • Minskande tillgångar från 3 614 158 SEK till 3 405 665 SEK (-5,8%) kan indikera avveckling av verksamhetsrelaterade tillgångar.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 47,5% visar på exceptionell lönsamhet i den kvarvarande verksamheten.
  • Kraftig ökning av eget kapital med 310 312 SEK ger ökad finansiell styrka och investeringsmöjligheter för framtiden.
  • Den planerade naturen av omsättningsminskningen tyder på en kontrollerad omställning mot en mer lönsam verksamhetsmodell.