1 169 291 SEK
Omsättning
▲ 37,8%
148 563 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,3%
23,5%
Soliditet
God
11,1%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-27

Substansvärdering

Tillgångar:1 638 129 SEK
Skulder:-1 253 694 SEK
Substansvärde:384 435 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig nedgång i resultatet. Den höga vinstmarginalen på 11.1% indikerar fortfarande god lönsamhet, men den halverade vinsten jämfört med föregående år är oroväckande. Soliditeten på 23.5% är relativt låg för ett fastighetsbolag, vilket begränsar finansieringsmöjligheterna. Företaget befinner sig i en expansionsfas med ökade tillgångar och eget kapital, men måste adressera lönsamhetsutmaningarna.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett fastighetsförvaltningsbolag som äger och förvaltar en fastighet i Stånga på Gotland. Som ett relativt nytt bolag (registrerat 2022) är verksamheten inriktad på fastighetsförvaltning, vilket typiskt genererar stabila men begränsade intäkter från hyresinkomster.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 305 048 SEK till 148 563 SEK, en minskning med 51.3% som troligen beror på ökade kostnader eller investeringar som inte ännu ger avkastning.

Soliditet: Soliditeten på 23.5% är låg för ett fastighetsbolag och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket kan begränsa möjligheten till ytterligare lån och investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 266 269 SEK till 384 435 SEK, en tillväxt på 44.4% som främst drivs av årets resultat på 148 563 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 965 153 SEK till 1 341 002 SEK, en stark tillväxt på 37.8% som indikerar framgångsrik expansion av verksamheten eller höjda hyresintäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 51.3% från 305 048 SEK till 148 563 SEK trots högre omsättning
  • Låg soliditet på 23.5% begränsar finansieringsmöjligheter och ökar sårbarheten för räntehöjningar
  • Höga kostnader som äter upp omsättningstillväxten och trycker på vinstmarginalen

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 37.8% till 1 341 002 SEK visar på efterfrågan och expansionspotential
  • Fortfarande god vinstmarginal på 11.1% trots resultatnedgången
  • Eget kapital ökade med 44.4% till 384 435 SEK, vilket stärker balansräkningen

Trendanalys

Omsättning: STARK UPPGÅNG (+37.8%), Resultat: KRAFTIG NEDGÅNG (-51.3%), Eget kapital: STARK UPPGÅNG (+44.4%), Tillgångar: MÅTTLIG UPPGÅNG (+6.5%). Trenden visar expansion men med lönsamhetsutmaningar.