1 236 000 SEK
Omsättning
▼ 61,8%
251 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 86%
80%
Soliditet
Mycket God
20%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-07

Substansvärdering

Tillgångar:2 473 194 SEK
Skulder:-392 022 SEK
Substansvärde:1 635 952 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång under 2023 med kraftiga minskningar inom samtliga nyckeltal. Trots den dramatiska omsättnings- och resultatnedgången upprätthåller bolaget en mycket hög soliditet på 80% och en anmärkningsvärt hög vinstmarginal på 20%, vilket indikerar en effektiv kostnadskontroll och en robust kapitalstruktur. Situationen tyder på ett företag i omställning eller med kraftigt minskad verksamhetsvolym.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver projektledning inom mark och anläggning med säte i Umeå. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara cyklisk, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 1 794 000 SEK till 251 000 SEK, en minskning på 86,0%. Trots den kraftiga nedgången är det positivt att bolaget fortfarande är lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 80,0% är exceptionellt hög och visar att företaget har en mycket stark balansräkning med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet trots nedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 924 720 SEK till 1 635 952 SEK, en nedgång på 15,0%. Denna minskning beror främst på det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 3 237 732 SEK till 1 253 123 SEK, en nedgång på 61,8%. Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 61,8% från 3 237 732 SEK till 1 253 123 SEK indikerar risk för minskad marknadsposition eller förlust av större kunder
  • Resultatnedgång på 86,0% från 1 794 000 SEK till 251 000 SEK visar sårbarhet i lönsamheten vid lägre omsättning
  • Minskande tillgångar från 3 209 851 SEK till 2 473 194 SEK kan indikera nedskalning av verksamheten

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 80,0% ger finansiell styrka att klara av svackor och investera i framtida tillväxt
  • Hög vinstmarginal på 20,0% visar på effektiv kostnadskontroll och god lönsamhet per krona omsättning
  • Befintligt eget kapital på 1 635 952 SEK ger en stabil bas för att expandera verksamheten när marknaden återhämtar sig

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar på försämring: omsättning (-61,8%), resultat (-86,0%), eget kapital (-15,0%) och tillgångar (-22,9%). Denna konsekventa nedåtgående trend över samtliga nyckeltal indikerar en strukturell förändring i verksamheten snarare än en tillfällig svacka.