1 103 066 SEK
Omsättning
▲ 7,3%
178 565 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 291,3%
44%
Soliditet
Mycket God
16,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 187 691 SEK
Skulder:-664 804 SEK
Substansvärde:522 887 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och kapitalstruktur, trots en minskning av totala tillgångar. Den dramatiska resultatökningen på över 291% kombinerat med en hög vinstmarginal på 16,2% indikerar en effektiviserad verksamhet och god kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 44,0% ger ett stabilt fundament, men minskningen av tillgångar kan tyda på en omstrukturering eller avyttringar.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1966 och verkar inom personaltransporter och personaluthyrning i Stockholmsområdet. Denna bransch kännetecknas ofta av projektbaserad verksamhet med varierande kundbehov, vilket ställer krav på flexibilitet och effektiv resursfördelning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 45 636 SEK till 178 565 SEK, en ökning med 132 929 SEK eller 291,3%, vilket indikerar en betydande förbättring av lönsamheten och kostnadseffektiviteten.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% anses vara god och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 344 322 SEK till 522 887 SEK, en tillväxt på 178 565 SEK eller 51,9%. Denna ökning beror helt på årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 027 630 SEK till 1 103 066 SEK, en måttlig tillväxt på 7,3% som visar en stabil kundbas och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Totala tillgångar minskade med 218 058 SEK (-15,5%) från 1 405 749 SEK till 1 187 691 SEK, vilket kan tyda på avyttringar av kapital eller försämrad likviditet om det inte var avsiktligt.
  • Den måttliga omsättningstillväxten på 7,3% kan indikera en begränsad marknadsandel eller utmaningar att skalfördelar i en konkurrensutsatt bransch.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 291,3% visar en stark operativ effektivisering och potential för framtida investeringar.
  • Den höga soliditeten på 44,0% ger utrymme för framtida lån och investeringar för att driva på tillväxten ytterligare.
  • Den starka ökningen av eget kapital med 178 565 SEK ger en buffert mot oförutsedda händelser och möjliggör satsningar.