1 614 182 SEK
Omsättning
▲ 69,7%
1 146 033 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 82,7%
73,5%
Soliditet
Mycket God
71%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-03

Substansvärdering

Tillgångar:1 949 547 SEK
Skulder:-517 275 SEK
Substansvärde:1 432 272 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 71% och soliditeten på 73,5% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som har lyckats skal upp sin verksamhet betydligt under det tredje verksamhetsåret. Tillväxten i både omsättning och resultat är imponerande och tyder på en välfungerande affärsmodell.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med maskiner samt konsultverksamhet, med försäljning till entreprenörer, via återförsäljare och direktförsäljning. Den höga vinstmarginalen är typiskt för företag med konsultverksamhet och specialiserad maskinhandel, där kunskapstjänster och nischade produkter ger bra marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 627 220 SEK till 1 146 033 SEK, en ökning med 82,7% som demonstrerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 73,5% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital växte från 729 676 SEK till 1 432 272 SEK, en ökning med 96,3% som främst drivs av den starka vinstutvecklingen och ökad balansomslutning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 951 317 SEK till 1 614 182 SEK, en tillväxt på 69,7% som visar på stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsbrist
  • Beroende av få kundsegment (entreprenörer) kan skapa sårbarhet vid konjunkturnedgång i byggbranschen
  • Mycket hög vinstmarginal kan locka till konkurrens och prispress på marknaden

Möjligheter

  • Stark kapitalbas med 1 432 272 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för ytterligare expansion och investeringar
  • Befintlig tillväxt på 69,7% i omsättning visar på stark marknadsposition som kan utnyttjas för ytterligare marknadsandelsökning
  • Hög soliditet på 73,5% ger utrymme för strategiska investeringar och eventuell extern finansiering till förmånliga villkor

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+69,7%), resultat (+82,7%), eget kapital (+96,3%) och tillgångar (+76,3%). Den konsistenta tillväxten över alla parametrar indikerar en välbalanserad och hållbar expansion snarare än enskilda toppresultat.