9 206 857 SEK
Omsättning
▲ 33,4%
2 324 114 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 90,3%
72,9%
Soliditet
Mycket God
25,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
190 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-08

Substansvärdering

Tillgångar:5 656 962 SEK
Skulder:-1 534 251 SEK
Substansvärde:4 122 711 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 90,3% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 25,2% indikerar ett effektivt och lönsamt verksamhetsupplägg. Soliditeten på 72,9% är mycket stark och ger företaget goda förutsättningar för fortsatt expansion. Tillväxten i både omsättning och resultat tyder på att företaget har lyckats skalfördelar och förbättrat sin lönsamhet samtidigt som verksamheten växer.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom tillverkning av ventilationsdetaljer samt montage och konsultationer avseende ventilationssystem. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kräver specialistkompetens, vilket förklarar den höga vinstmarginalen. Branschen är kapitalintensiv vilket gör den starka soliditeten särskilt viktig för att kunna investera i maskiner och utrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 1 221 195 SEK till 2 324 114 SEK, en ökning på 90,3%. Denna extraordinära resultatutveckling indikerar att företaget inte bara växer i omsättning utan också har förbättrat sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 72,9% är exceptionellt hög och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har mycket låg belåning och klara sig bra genom eventuella ekonomiska nedgångar utan att behöva oroa sig för skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 276 190 SEK till 4 122 711 SEK, en tillväxt på 81,1%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella ställning och ger bättre möjligheter till framtida investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 904 094 SEK till 9 215 944 SEK, en tillväxt på 33,4%. Denna betydande ökning visar att företaget har lyckats expandera sin kundbas och/eller öka volymen på befintliga kundrelationer.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan att kvalitet eller kundnöjdhet påverkas
  • Företagets starka beroende av bygg- och installationsbranschen gör det sårbart för konjunktursvängningar i den sektorn
  • Den höga vinstmarginalen kan locka till sig konkurrens som sänker priser och pressar marginaler

Möjligheter

  • Den starka soliditeten ger utrymme för investeringar i ny teknik och utvidgning av verksamheten
  • Den höga vinstmarginalen på 25,2% ger goda förutsättningar för självfinansierad tillväxt
  • Företaget kan utnyttja sin finansiella styrka för att erbjuda bättre villkor till kunder jämfört med mer belånade konkurrenter
  • Tillgångstillväxten på 85,2% visar att företaget redan investerar i kapacitetsutökning för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättningstillväxt +33,4%, resultattillväxt +90,3%, eget kapital tillväxt +81,1% och tillgångstillväxt +85,2%. Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar ett välskött företag i en stark expansionsfas.