🚀 Snabb åtkomst till årsredovisningar
Ladda ner årsredovisningar som PDF utan kostnad
Bolaget skall utföra behållartransporter främst inom renhållningsbranschen ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Ladda ner årsredovisningar som PDF utan kostnad
Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.
Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.
Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.
Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.
Företaget visar en paradoxal utveckling med minskad omsättning men kraftigt förbättrat resultat, vilket indikerar en omstrukturering eller effektivisering. Trots att omsättningen sjönk med 368 615 SEK till 7 908 111 SEK, ökade resultatet med 711 000 SEK till 2 633 000 SEK. Den exceptionellt höga soliditeten på 84,0% och vinstmarginalen på 33,3% visar på ett mycket stabilt företag med utmärkta marginaler. Eget kapital ökade med 590 176 SEK till 5 583 483 SEK, medan tillgångarna minskade något. Detta tyder på att företaget genomgår en omställning där fokus ligger på lönsamhet snarare än volymtillväxt.
Företaget är etablerat sedan 1988 och verkar inom transport inom byggbranschen samt montering och service av byggkranar och motorsport. Den breda verksamhetsprofilen med både transport och specialiserad service förklarar den höga vinstmarginalen, då specialtjänster ofta har bättre marginaler än renodlad transportverksamhet.
Resultat: Resultatet ökade kraftigt från 1 922 000 SEK till 2 633 000 SEK, en förbättring på 711 000 SEK eller 37,0%. Denna förbättring trots lägre omsättning visar på förbättrad effektivitet eller bättre marginaler på kvarvarande verksamhet.
Soliditet: Soliditeten på 84,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell flexibilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.
Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 993 307 SEK till 5 583 483 SEK, en tillväxt på 590 176 SEK. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat och stärker företagets finansiella ställning ytterligare.
Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 8 276 726 SEK till 7 908 111 SEK, en nedgång på 368 615 SEK eller 4,5%. Detta kan tyda på mindre volym eller att företaget valt bort mindre lönsamma uppdrag.