2 024 000 SEK
Omsättning
▼ 22,9%
263 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 331,2%
34,6%
Soliditet
God
13%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 003 984 SEK
Skulder:-615 411 SEK
Substansvärde:188 573 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig omsättningsminskning men samtidigt en kraftig resultatförbättring. Den minskade omsättningen på 22.9% indikerar en betydande nedgång i verksamhetsvolym, medan den höga vinstmarginalen på 12.9% och resultattillväxten på +331.1% tyder på effektivitet och kostnadskontroll. Soliditeten på 34.6% är acceptabel men bör förbättras. Företaget verkar ha genomgått en omstrukturering eller fokuserat på mer lönsamma uppdrag.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver maskinentreprenad inom mark, väg & industri samt rörinstallationer med säte i Hofors. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna jämfört med omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 61 000 SEK till 263 000 SEK, en ökning med 202 000 SEK (+331.1%). Denna kraftiga förbättring trots lägre omsättning tyder på förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 34.6% innebär att drygt en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för ett företag i denna bransch, men en högre soliditet skulle ge bättre finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 185 701 SEK till 188 573 SEK, en ökning med 2 872 SEK (+1.6%). Ökningen är direkt kopplad till årets vinst på 263 000 SEK, vilket indikerar att delar av vinsten har utdelats eller använts till andra ändamål.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 624 025 SEK till 2 028 691 SEK, en minskning med 595 334 SEK (-22.9%). Detta indikerar en betydande nedgång i verksamhetsvolym eller färre projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 22.9% (från 2 624 025 SEK till 2 028 691 SEK) väcker frågor om marknadsandel och konkurrenskraft.
  • Betydande minskning av totala tillgångar med 27.6% (från 1 386 848 SEK till 1 003 984 SEK) kan indikera avyttringar eller nedskrivningar av maskinparken.
  • Det låga absoluta eget kapitalet på 188 573 SEK begränsar företagets möjligheter till större investeringar eller att ta emot större uppdrag.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultatutveckling med en ökning på 331.1% (från 61 000 SEK till 263 000 SEK) visar på god förmåga att generera vinst.
  • Hög vinstmarginal på 12.9% indikerar att företaget är effektivt och kan tjäna pengar även vid en lägre omsättningsnivå.
  • Positiv utveckling av eget kapital med en ökning på 1.6% stärker företagets finansiella bas.