10 693 000 SEK
Omsättning
▲ 28,9%
1 115 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19,6%
73,1%
Soliditet
Mycket God
10,4%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-19

Substansvärdering

Tillgångar:4 835 502 SEK
Skulder:-1 301 615 SEK
Substansvärde:3 533 887 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande ökning av omsättning, eget kapital och tillgångar, vilket indikerar en expanderande verksamhet. Trots att resultatet sjönk från föregående år upprätthåller bolaget en hög vinstmarginal på 10,4% och en exceptionellt stark soliditet på 73,1%. Den minskande resultattillväxten vid en samtidig kraftig omsättningsökning tyder på att företaget prioriterar expansion och marknadsandelar, möjligen till följd av investeringar eller ökade kostnader kopplade till tillväxten. Överlag befinner sig företaget i en positiv men kapitalintensiv tillväxtperiod.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett bygg- och anläggningsföretag som verkar som underentreprenör till större aktörer som Peab, YIT och Eitech. En mindre del av verksamheten riktar sig till privatpersoner. Denna affärsmodell med stor beroende av ett fåtal storkunder är typisk för branschen och förklarar den snabba omsättningstillväxten vid goda kundrelationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade med 19,6% från 1 386 000 SEK till 1 115 000 SEK, trots en betydande omsättningsökning. Detta kan tyda på ökade kostnader, lägre marginaler på nya projekt eller investeringar för att möta tillväxten.

Soliditet: En soliditet på 73,1% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Det indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och att företaget i hög grad finansieras med eget kapital, vilket ger stor finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 33,3% från 2 650 791 SEK till 3 533 887 SEK. Denna förbättring är direkt kopplad till årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas och möjliggör framtida investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 28,9% från 8 293 440 SEK till 10 693 199 SEK. Detta visar på framgångsrik försäljning och ett ökat uppdragsflöde, sannolikt drivet av de etablerade relationerna med större byggföretag.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 271 000 SEK trots en omsättningsökning på 2,4 miljoner SEK, vilket pekar på tryckta marginaler eller ökade omkostnader.
  • Verksamheten är beroende av ett fåtal stora kunder (Peab, YIT, Eitech), vilket skapar koncentrationsrisk.
  • Den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar på 38,7% kan innebära operativa utmaningar och krav på ökad rörelsekapital.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 28,9% visar på starkt marknadsfotfäste och förmåga att öka orderingången.
  • Den mycket höga soliditeten på 73,1% ger utrymme för framtida lån och investeringar utan att äventyra finansiell stabilitet.
  • Eget kapitaltillväxten på 33,3% ger en stabil grund för att finansiera fortsatt expansion organisk.