1 291 283 SEK
Omsättning
▲ 4,6%
370 273 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 32%
30,1%
Soliditet
God
28,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 597 910 SEK
Skulder:-5 205 584 SEK
Substansvärde:1 872 326 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar i lönsamhet och kapitaltillväxt, trots en liten minskning av totala tillgångar. Den mycket höga vinstmarginalen på 28,3% indikerar en effektiv verksamhet med god kostnadskontroll. Soliditeten på 30,1% är acceptabel men inte exceptionellt stark, vilket pekar på ett balanserat riskläge. Trenderna visar ett företag i en klar uppåtgående fas med förbättrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget, som är helägt av Bra Fastigheter Holding AB, bedriver entreprenad, handel och konsultverksamhet inom byggbranschen samt förvaltning och uthyrning av fast egendom. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara den höga vinstmarginalen genom intäkter från både tjänste- och fastighetsverksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 280 493 SEK till 370 273 SEK, en ökning med 89 780 SEK eller 32,0%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 30,1% innebär att ungefär en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket är en acceptabel nivå som ger ett visst skydd mot nedgångar men samtidigt utrymme för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 653 766 SEK till 1 872 326 SEK, en tillväxt på 218 560 SEK eller 13,2%, vilket främst kan tillskrivas årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 238 239 SEK till 1 307 669 SEK, en tillväxt på 4,6% som visar en stabil men måttlig försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 0,5% till 7 597 910 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som bör monitoreras.
  • Den måttliga omsättningstillväxten på 4,6% kan tyda på begränsad marknadsexpansion eller kapacitetsbegränsningar.
  • Soliditeten på 30,1%, medan acceptabel, innebär att större delen av finansieringen sker med skulder vilket medför ränterisker.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 28,3% ger utrymme för framtida investeringar och utdelning till ägarna.
  • Resultattillväxten på 32,0% är mycket imponerande och visar på stark operativ effektivitet.
  • Tillväxten i eget kapital med 218 560 SEK stärker företagets finansiella stabilitet och kreditvärdighet.