1 061 000 SEK
Omsättning
▼ 29,6%
230 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 71,1%
77%
Soliditet
Mycket God
21,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-10

Substansvärdering

Tillgångar:917 973 SEK
Skulder:-134 386 SEK
Substansvärde:393 587 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull ekonomisk bild med stark lönsamhet men kraftiga negativa tillväxttrender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 21,7% och utmärkt soliditet på 77,0%, har både omsättning och resultat minskat dramatiskt med nära 30% respektive över 70%. Den ökade tillgångsbasen på 8,5% indikerar att företaget kan ha investerat under året, men den kraftiga resultatnedgången och minskade eget kapital pekar på utmaningar i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom programplanering, schemaläggning och liveproduktion inom mediabranschen. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara volatil med fluktueringar i omsättning beroende på kundprojekt och mediabranschens konjunktur.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 796 000 SEK till 230 000 SEK, en minskning med 566 000 SEK (-71,1%). Denna kraftiga resultatnedgång är mer markant än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på minskade marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 77,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har en mycket god kapitalstruktur med låg belåning. Detta ger god finansiell styrka att hantera nedgångsperioder.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 501 946 SEK till 393 587 SEK, en nedgång med 108 359 SEK (-21,6%). Denna minskning beror sannolikt på utdelning eller förlust då resultatet var positivt men lägre än föregående år.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 507 781 SEK till 1 060 684 SEK, en nedgång med 447 097 SEK (-29,6%). Detta indikerar en betydande minskning i projektvolym eller kundunderlag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 447 097 SEK (-29,6%) indikerar potentiell förlust av kunder eller projekt
  • Dramatisk resultatnedgång med 566 000 SEK (-71,1%) trots hög vinstmarginal visar sårbarhet i lönsamheten
  • Minskning av eget kapital med 108 359 SEK kan begränsa investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 77,0% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Fortfarande positivt resultat på 230 000 SEK trots nedgång visar att verksamheten är lönsam
  • Tillgångstillväxt på 8,5% indikerar potentiella framtida intäktsmöjligheter från investeringar

Trendanalys

Företaget visar starka fundamentala nyckeltal men alarmerande tillväxttrender. Den exceptionella soliditeten och fortfarande höga vinstmarginalen ger en god finansiell bas, men de kraftiga nedgångarna i omsättning (-29,6%) och resultat (-71,1%) kräver omedelbar uppmärksamhet. Tillgångstillväxten på +8,5% kan tyda på strategiska investeringar som kan bära frukt framöver, men korttidsutsikterna är utmanande.