32 893 000 SEK
Omsättning
▲ 22,7%
1 421 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 114,3%
19%
Soliditet
Stabil
4,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:11 935 270 SEK
Skulder:-9 857 495 SEK
Substansvärde:1 473 080 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolget har under året expanderat verksamheten i USA genom att starta Brand Metrics Inc i New York.Brand Metrics Inc ägs 100% av Brand Metrics AB Bolaget har påverkats av den ekonomiska instabilitet som kriget i Ukraina har medfört. Bolaget har många kunder som betalar i utländsk valuta och det är främst svängningarna i valutakurser mot den svenska kronan som har påverkat bolaget.Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slutEfter räkenskapsårets utgång har bolagsstämman fattat beslut om en riktad nyemission och bolaget kommer i och med den att tillföras 7 818 426 kr i eget kapital.Bolaget har under Q1 2024 bildat ett dotterföretag i Nederländerna.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Expansion i USA genom bildandet av Brand Metrics Inc i New York
  • Påverkad av ekonomisk instabilitet från kriget i Ukraina och valutakursfluktuationer
  • Riktad nyemission som kommer tillföra 7 818 426 SEK i eget kapital efter räkenskapsåret
  • Bildande av dotterföretag i Nederländerna under Q1 2024

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Brand Metrics Sweden AB visar en stark tillväxtfas med imponerande förbättringar på alla viktiga finansiella parametrar. Företaget har lyckats öka både omsättning och resultat markant samtidigt som de expanderar internationellt. Den låga soliditeten är en utmaning men företaget har redan agerat för att stärka kapitalstrukturen genom en nyemission. Den kombinerade bilden är ett företag i accelererande tillväxt som investerar i internationell expansion, med goda resultatförbättringar trots valutautmaningar.

Företagsbeskrivning

Brand Metrics erbjuder en SaaS-lösning för uppföljning av digitala kampanjer till publicister och medieföretag. Som mjukvaruföretag med SaaS-modell är höga tillväxttalar och skalbarhet typiskt, men även känslighet för valutakurser då många kunder betalar i utländsk valuta.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 663 000 SEK till 1 421 000 SEK, en ökning på 114,3%. Detta indikerar bättre lönsamhet och skalningseffekter trots expansionskostnader.

Soliditet: Soliditeten på 19,0% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket är typiskt för tillväxtbolag men innebär ökad finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 873 098 SEK till 1 473 080 SEK, en tillväxt på 68,7%. Denna förbättring kommer främst från årets vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 27 887 233 SEK till 33 601 129 SEK, en tillväxt på 22,7%. Detta visar stark kundtillväxt och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 19,0% skapar sårbarhet för ekonomiska nedgångar
  • Valutakursfluktuationer påverkar lönsamhet negativt
  • Internationell expansion innebär höga investeringskostnader och operativa risker
  • Beroende av moderbolaget The Inizio Project AB som äger 52,62%

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 22,7% visar god marknadsacceptans
  • Resultattillväxt på 114,3% indikerar förbättrad lönsamhet
  • Internationell expansion i USA och Nederländerna öppnar för nya marknader
  • Nyemission på 7 818 426 SEK kommer stärka balansräkningen och finansiera fortsatt tillväxt

Trendanalys

Alla viktiga finansiella parametrar visar starka förbättringar: omsättning (+22,7%), resultat (+114,3%), eget kapital (+68,7%) och tillgångar (+21,0%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en hälsosam tillväxtfas med god operativ styrning. Den låga vinstmarginalen på 4,2% är förväntad för ett företag i expansiv fas som investerar kraftigt i tillväxt.