12 907 000 SEK
Omsättning
▼ 49,1%
944 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 152,4%
20,6%
Soliditet
God
8,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:14 758 049 SEK
Skulder:-9 875 395 SEK
Substansvärde:3 039 775 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget genomgår en betydande omstrukturering där en drastisk omsättningsminskning på 49.1% har kombinerats med en stark vinstförbättring från förlust till positivt resultat. Detta tyder på en strategisk inriktning mot mer lönsamma verksamhetsgrenar eller en effektiviseringsprocess. Trots den minskade omsättningen har företaget lyckats öka eget kapital och uppvisar en stabil vinstmarginal, vilket indikerar en hälsosam utveckling mot en mer hållbar verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom båttillverkning, sjötransporter, vinterförvaring av båtar samt fastighetsförvaltning. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara de stora förändringarna i omsättning, där vissa verksamhetsgrenar kan ha minskats eller sålts av medan andra mer lönsamma delar behållits.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på -1 803 000 SEK till en vinst på 944 000 SEK, en positiv förändring på 2 747 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet trots lägre omsättning indikerar förbättrad lönsamhet i kärnverksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 20.6% är acceptabel men inte hög, vilket innebär att företaget har en måttlig skuldsättning. För ett tillverknings- och fastighetsföretag kan denna nivå anses vara tillräcklig men bör övervakas.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 777 999 SEK till 3 039 775 SEK, en ökning med 261 776 SEK eller 9.4%. Denna ökning beror främst på årets vinst och visar på en stärkt balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 26 837 922 SEK till 11 555 147 SEK, en minskning på 15 282 775 SEK eller 49.1%. Denna dramatiska nedgång kan tyda på avveckling av verksamhetsgrenar, försäljning av tillgångar eller förändrade marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 49.1% kan indikera förlust av kunder eller avveckling av verksamhetsgrenar
  • Minskade tillgångar från 16 191 790 SEK till 14 758 049 SEK kan tyda på försäljning av produktiva tillgångar
  • Låg soliditet på 20.6% begränsar företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar

Möjligheter

  • Stark resultatförbättring från förlust till 944 000 SEK vinst visar på förbättrad lönsamhet
  • Ökning av eget kapital med 261 776 SEK stärker företagets finansiella ställning
  • Stabil vinstmarginal på 8.2% trots lägre omsättning indikerar effektiv verksamhetsstyrning