795 950 SEK
Omsättning
▲ 21,3%
585 891 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,8%
68,2%
Soliditet
Mycket God
73,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 250 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 270 254 SEK
Skulder:-403 764 SEK
Substansvärde:866 490 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxt inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 73,6% indikerar en mycket lönsam verksamhetsmodell med låga rörliga kostnader. Soliditeten på 68,2% är utmärkt och visar på ett företag med låg skuldsättning och god finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i eget kapital med 47,2% visar att företaget ackumulerar kapital snabbt, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver utbildning i brandskydd och HLR samt diagnostik av cellprover. Verksamheten är typiskt kunskapsintensiv med potentiellt höga marginaler på specialisttjänster. Den kombinerade verksamheten inom både utbildning och diagnostik kan skapa synergier och diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 510 238 SEK till 585 891 SEK, en ökning på 14,8% som bekräftar den höga lönsamheten i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 68,2% är mycket stark och indikerar att företaget finansieras till över två tredjedelar med eget kapital, vilket ger låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 588 538 SEK till 866 490 SEK, främst drivet av det starka årets resultat som ackumulerades i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 656 376 SEK till 795 950 SEK, en tillväxt på 21,3% som visar på stark efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan ställa krav på kapacitetsutökning och rekrytering som kan påverka marginalerna negativt
  • Beroende av specialistkompetens kan skapa sårbarhet vid personalavgang
  • Koncentration på nischade tjänster kan göra företaget mer känsligt för konjunktursvängningar i specifika sektorer

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 73,6% ger utrymme för investeringar i expansion och utveckling
  • Stark tillgångstillväxt på 45,8% visar på god kapacitet att ta emot fler uppdrag
  • Eget kapital på 866 490 SEK ger finansiell styrka att investera i nya marknader eller tjänsteutbud

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+21,3%), resultat (+14,8%), eget kapital (+47,2%) och tillgångar (+45,8%). Den konsekventa tillväxten över flera indikatorer pekar på en välskött verksamhet med god kontroll över både intäkter och kostnader. Trenden indikerar ett företag i accelererande tillväxtfas med ökad marknadsandel.