1 947 914 SEK
Omsättning
▼ 21,5%
105 453 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 69,6%
54,4%
Soliditet
Mycket God
5,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:638 478 SEK
Skulder:-291 313 SEK
Substansvärde:347 165 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning men samtidigt positiv utveckling i balansräkningen. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-21,5%) och resultat (-69,6%) indikerar operativa svårigheter, troligen relaterade till efterfrågan eller konkurrenssituation. Den positiva utvecklingen i eget kapital (+18,5%) och tillgångar (+24,3%) visar dock att företaget har god finansiell styrka och kapacitet att hantera denna nedgångsperiod. Soliditeten på 54,4% är mycket stark och ger ett gott skydd mot obetalda skulder.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver frilans- och konsultuppdrag som kock inom restaurang- och cateringbranschen samt arbete i foodtruck. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar och säsongsvariationer i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 347 012 SEK till 105 453 SEK, en minskning på 241 559 SEK eller 69,6%. Denna försämring är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på kvarvarande uppdrag.

Soliditet: Soliditeten på 54,4% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt för många verksamheter. Detta innebär att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 292 893 SEK till 347 165 SEK, en förbättring på 54 272 SEK eller 18,5%. Denna tillväxt beror helt på att årets vinst på 105 453 SEK tillförts kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 556 765 SEK till 2 074 638 SEK, en nedgång på 482 127 SEK eller 21,5%. Detta tyder på färre uppdrag eller lägre omsättning per uppdrag jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 482 127 SEK kan indikera förlorade kunder eller en svagare marknadsposition.
  • Resultatet har mer än halverats med en minskning på 241 559 SEK, vilket pekar på allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Den stora skillnaden mellan omsättnings- och resultatminskningen (-21,5% vs -69,6%) tyder på ökade kostnader eller sämre priser på uppdragen.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 54 272 SEK till 347 165 SEK, vilket ger en finansiell buffert för att investera eller klara av svackor.
  • Tillgångarna växte med 124 967 SEK till 638 478 SEK, vilket kan indikera investeringar i till exempel foodtruck eller utrustning för framtida tillväxt.
  • Mycket stark soliditet på 54,4% ger utrymme för framtida lån eller kredit om expansion krävs.