4 832 000 SEK
Omsättning
▲ 36,4%
567 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 19,9%
0,5%
Soliditet
Mycket Låg
11,6%
Vinstmarginal
Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-10

Substansvärdering

Tillgångar:7 560 455 SEK
Skulder:-3 498 113 SEK
Substansvärde:1 680 652 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark tillväxtutveckling med betydande förbättringar på alla områden. Omsättningen har ökat kraftigt med 36,4% och resultatet har följt med en ökning på 19,9%. Den höga vinstmarginalen på 11,6% indikerar effektiv verksamhetsstyrning. Trots den imponerande tillväxten är soliditeten extremt låg på bara 0,5%, vilket skapar en spännande men riskfylld situation där företaget växer snabbare än dess kapitalbas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkeri och skogsentreprenad i Arjeplog kommun, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver betydande investeringar i maskiner och fordon. Denna typ av verksamhet förklarar de höga tillgångarna på 7,6 miljoner SEK jämfört med det begränsade eget kapitalet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 473 000 SEK till 567 000 SEK, en ökning med 94 000 SEK eller 19,9%. Den höga vinstmarginalen på 11,6% indikerar god lönsamhet trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 0,5% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket skuldsatt. Detta är en betydande riskfaktor trots den goda lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 1 660 789 SEK till 1 680 652 SEK, en ökning med endast 19 863 SEK eller 1,2%. Det mesta av vinsten har sannolikt använts för investeringar eller utdelning istället för att stärka kapitalbasen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 542 276 SEK till 4 875 570 SEK, en kraftig ökning med 1 333 294 SEK eller 36,4%. Detta visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,5% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Snabb tillväxt med 36,4% i omsättning har inte följts av motsvarande kapitaltillväxt, vilket ökar belåningen
  • Stora tillgångar på 7 560 455 SEK finansierade främst med skulder skapar hög finansiell risk

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 36,4% visar på framgångsrik marknadsposition
  • Hög vinstmarginal på 11,6% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god prissättning
  • Resultattillväxt på 19,9% trots stor expansionsinvesteringar visar på god operativ effektivitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+36,4%), resultat (+19,9%), eget kapital (+1,2%) och tillgångar (+26,9%). Trenden pekar mot ett expansivt företag med god lönsamhet men som växer snabbare än dess kapitalbas kan bära, vilket skapar en balansgång mellan tillväxt och finansiell stabilitet.