1 653 989 SEK
Omsättning
▲ 22,1%
316 987 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 18,1%
85,5%
Soliditet
Mycket God
19,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 178 447 SEK
Skulder:-103 506 SEK
Substansvärde:749 941 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull utveckling med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och kapitalstruktur. Den höga omsättningsökningen på 22,1% indikerar en framgångsrik försäljningsverksamhet, men den samtidiga resultatnedgången på 18,1% och den kraftiga minskningen av eget kapital med 32,0% tyder på att företaget möter utmaningar med kostnadskontroll eller har genomfört extraordinära transaktioner. Den höga soliditeten på 85,5% ger dock en god finansiell buffert trots nedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet och installation av energibesparande lösningar till både privat- och offentlig sektor, inklusive handel med produkter som olje- och pelletsbrännare samt saneringstjänster. Denna verksamhetsmodell kräver vanligtvis betydande operativa kostnader för personal och material, vilket kan förklara skillnaden mellan omsättningstillväxt och resultatutveckling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 387 249 SEK till 316 987 SEK, en nedgång på 18,1% trots högre omsättning, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 85,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet trots kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital sjönk kraftigt från 1 103 552 SEK till 749 941 SEK, en minskning på 353 611 SEK som sannolikt beror på utdelning eller förluster som inte framgår av rörelseresultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 355 138 SEK till 1 653 989 SEK, en positiv tillväxt på 22,1% som visar på stark marknadsacceptans och försäljningsframgångar.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 353 611 SEK på ett år kan indikera utdelningar som överstiger resultatet eller andra kapitaluttag
  • Resultatet sjunker med 70 262 SEK trots stark omsättningstillväxt, vilket pekar på problem med lönsamhet och kostnadskontroll
  • Totala tillgångarna minskar med 335 720 SEK, vilket kan tyda på nedskalning eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 22,1% visar på efterfrågan på energibesparande lösningar och framgångsrik marknadsföring
  • Exceptionellt hög soliditet på 85,5% ger företaget god finansiell styrka att investera i framtida tillväxt
  • Vinstmarginalen på 19,2% klassificeras som hög och visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam trots utmaningarna

Trendanalys

Företaget visar en tydlig divergens mellan omsättnings- och resultatutveckling. Den positiva omsättningstrenden (+22,1%) står i kontrast till negativa trender i resultat (-18,1%), eget kapital (-32,0%) och tillgångar (-22,2%). Denna kombination tyder på att företaget genomgår en omvandling där försäljning ökar men lönsamhet och kapitalstruktur försämras, möjligen på grund av strategiska investeringar, kostnadsökningar eller kapitaluttag.