606 099 SEK
Omsättning
▼ 16,9%
85 398 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,9%
74,1%
Soliditet
Mycket God
14,1%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-09

Substansvärdering

Tillgångar:265 115 SEK
Skulder:-68 554 SEK
Substansvärde:196 561 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseresultatet samtidigt som balansräkningen förbättras markant. Omsättningen har minskat med 16,9% och resultatet har fallit med 34,9%, vilket indikerar problem med försäljning eller lönsamhet. Samtidigt har eget kapital ökat med 52,2% och tillgångarna med 42,9%, vilket tyder på att vinsten har reinvesterats eller att ägarna har tillfört nytt kapital. Den höga soliditeten på 74,1% ger ett starkt skydd mot obetalningsrisk, men den negativa rörelseutvecklingen är oroande.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver snickeriverksamhet med inredningssnickeri och fönsterrenovering samt fastighetsskötsel. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och fastighetssektorn. Företaget är etablerat sedan 2022 och är således inte ett nytt företag utan ett ungt företag i en tidig fas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 131 194 SEK till 85 398 SEK, en sänkning på 45 796 SEK (-34,9%). Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen indikerar tryck på marginalerna.

Soliditet: Soliditeten på 74,1% är exceptionellt hög och visar att företaget i mycket liten grad är belånat. Detta ger stor finansiell styrka och flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 129 173 SEK till 196 561 SEK, en förbättring på 67 388 SEK (+52,2%). Denna tillväxt har sannolikt finansierats genom årets resultat på 85 398 SEK, vilket innebär att en del av vinsten har utdelats eller att det finns justeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 729 145 SEK till 606 099 SEK, en nedgång på 123 046 SEK (-16,9%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, färre projekt eller konkurrens.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 123 046 SEK på ett år riskerar att påverka företagets lönsamhet och kassaflöde långsiktigt.
  • Resultatet har sjunkit betydligt snabbare (-34,9%) än omsättningen (-16,9%), vilket pekar på ökade kostnader eller sämre priser.

Möjligheter

  • Den mycket höga soliditeten på 74,1% ger utrymme för att ta lån och investera i tillväxt eller nya maskiner utan att äventyra företagets stabilitet.
  • En stark tillväxt i eget kapital på 67 388 SEK ger en fin bas för att möta framtida utmaningar och investeringar.