16 854 000 SEK
Omsättning
▼ 2,1%
602 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,9%
34%
Soliditet
God
3,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:15 903 000 SEK
Skulder:-9 598 755 SEK
Substansvärde:4 768 592 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa signaler. Trots en liten nedgång i omsättning och resultat har bolaget lyckats stärka sitt eget kapital markant. Den låga vinstmarginalen på 3,4% indikerar ett pressat lönsamhetsläge, men soliditeten på 34% är acceptabel för ett etablerat produktionsföretag. Övergripande bedöms företaget befinna sig i en stabil men utmanande fas med behov av att vända de negativa trenderna i omsättning och lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver skärande bearbetning av aluminiumprofiler och handel med värdepapper. Som ett tillverkningsföretag är det typiskt kapitalintensivt med behov av maskiner och lager, vilket speglas i de höga tillgångarna på 15,9 miljoner SEK. Den kombinerade verksamheten med både tillverkning och värdepappershandel är ovanlig och kan indikera en diversifierad affärsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 824 000 SEK till 602 000 SEK, en minskning med 222 000 SEK eller -26,9%. Den större procentuella nedgången i resultat jämfört med omsättning indikerar tryckta marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 34,0% är stabil och ligger inom acceptabla nivåer för ett tillverkningsföretag. Det indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur och inte är överbelånat.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 273 443 SEK till 4 768 592 SEK, en förbättring med 495 149 SEK eller +11,6%. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten har tillförts kapitalet trots det lägre resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 18 174 060 SEK till 17 575 496 SEK, en nedgång med 598 564 SEK eller -2,0%. Detta visar på en svag efterfrågan eller förlorade marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Resultatet har minskat med 26,9% trots att omsättningsminskningen var mindre, vilket tyder på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Omsättningen har minskat till 17 575 496 SEK från 18 174 060 SEK, vilket indikerar svag efterfrågan eller konkurrenspress
  • Tillgångarna har minskat något till 15 903 000 SEK, vilket kan tyda på nedskärningar eller avveckling av verksamhet

Möjligheter

  • Eget kapital har ökat med 495 149 SEK till 4 768 592 SEK, vilket ger bättre finansiell styrka för framtida investeringar
  • Soliditeten på 34% ger ett stabilt fundament för att möta ekonomiska utmaningar
  • Den etablerade verksamheten sedan 2001 ger erfarenhet och kundrelationer som kan utnyttjas för att vända trenden