3 686 000 SEK
Omsättning
▲ 31,3%
151 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 112,7%
0,2%
Soliditet
Mycket Låg
3,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 120 746 SEK
Skulder:-6 072 465 SEK
Substansvärde:681 377 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat, vilket indikerar en positiv utveckling trots en extremt låg soliditet. Den kraftiga omsättningsökningen på 31,3% och mer än fördubblade resultatet pekar på en framgångsrik expansion eller effektiviseringsåtgärder. Den mycket låga soliditeten på 0,2% är dock en betydande svaghet som begränsar företagets finansiella säkerhet och motståndskraft mot oförutsedda händelser.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver lantbruk med uppfödning av nötkreatur, växtodling samt service till jordbruk med jordbruksmaskiner och grävmaskin. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara den starka omsättningstillväxten, sannolikt genom expansion inom maskinservice eller ökad produktion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 71 000 SEK till 151 000 SEK, en ökning på 80 000 SEK eller 112,7%. Denna förbättring är imponerande och visar att företaget lyckats öka sin lönsamhet samtidigt som det växer.

Soliditet: Soliditeten på 0,2% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket högt belånat. Endast en bråkdel av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket innebär en stor finansiell risk och ett beroende av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 542 161 SEK till 681 377 SEK, en tillväxt på 139 216 SEK eller 25,7%. Denna ökning beror helt på årets resultat på 151 000 SEK, vilket indikerar att företaget använde vinsten för att stärka balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 3 406 963 SEK till 4 137 292 SEK, en tillväxt på 730 329 SEK eller 31,3%. Detta visar på en betydande expansion av verksamheten eller ökad efterfrågan på företagets tjänster och produkter.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,2% skapar en mycket hög finansiell sårbarhet och begränsar företagets handlingsutrymme.
  • Stor beroendeställning till långivare och leverantörer kan leda till problem vid räntehöjningar eller om finansieringen dras tillbaka.
  • Tillgångstillväxten på endast 3,1% till 8 120 746 SEK, jämfört med den starka omsättningstillväxten, kan tyda på att befintliga tillgångar används hårdare, vilket ökar slitaget.

Möjligheter

  • Mycket stark resultattillväxt på 112,7% visar på god operativ effektivitet och potential för fortsatt lönsamhetsförbättring.
  • Kraftig omsättningstillväxt på 31,3% till 4 137 292 SEK indikerar stark marknadsposition och möjlighet till ytterligare expansion.
  • Ökning av eget kapital med 25,7% till 681 377 SEK genom egenererat kapital är en positiv trend som successivt kan förbättra den finansiella stabiliteten.