18 914 000 SEK
Omsättning
▲ 11,8%
3 613 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 173,3%
0,3%
Soliditet
Mycket Låg
17,6%
Vinstmarginal
Hög
800 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-31

Substansvärdering

Tillgångar:21 506 247 SEK
Skulder:-13 186 732 SEK
Substansvärde:1 606 515 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla fronter. Den kraftiga resultattillväxten på 173% kombinerat med en hög vinstmarginal på 17,6% indikerar en mycket effektiv verksamhetsstyrning. Soliditeten är dock extremt låg vilket pekar på en hög belåningsgrad, men den snabba tillväxten i eget kapital (+28%) visar att företaget är på väg att stärka sin kapitalstruktur. Detta är ett etablerat företag (registrerat 2000) som tydligt accelererar i lönsamhet och tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver skogsavverkning och tillverkning av stolpar med säte i Hylte kommun. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv med behov av maskiner och skogsmark, vilket förklarar de höga tillgångarna på 21,5 miljoner SEK. Den höga vinstmarginalen indikerar att företaget har lyckats skapa en lönsam nisch inom detta segment.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 322 000 SEK till 3 613 000 SEK, en ökning med 2 291 000 SEK eller 173%. Denna extraordinära resultatförbättring tyder på starka kostnadskontroller och/eller förbättrade priser.

Soliditet: Soliditeten på 0,3% är extremt låg och indikerar en mycket hög belåningsgrad. Detta är en kritisk siffra som visar att nästan alla tillgångar är finansierade med skuld, vilket medför betydande finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 254 137 SEK till 1 606 515 SEK, en tillväxt på 352 378 SEK eller 28%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 17 640 955 SEK till 20 557 103 SEK, en tillväxt på 11,8%. Detta visar en stabil försäljningsutveckling i en bransch som ofta är cyklisk.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,3% skapar en sårbarhet för räntehöjningar och försämrade konjunkturer
  • Hög belåningsgrad med tillgångar på 21 506 247 SEK kontra eget kapital på endast 1 606 515 SEK innebär betydande finansiell risk
  • Branschen är exponerad för konjunktursvängningar och eventuella nedgångar i byggsektorn

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med vinstmarginal på 17,6% ger goda förutsättningar för fortsatt kapitaluppbyggnad
  • Kraftig resultattillväxt på 173% visar på en mycket effektiv verksamhet med goda konkurrensfördelar
  • Stadig omsättningstillväxt på 11,8% indikerar stark efterfrågan och god marknadsposition

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+11,8%), resultat (+173,3%), eget kapital (+28,1%) och tillgångar (+15,0%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden pekar på ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad effektivitet, trots den utmanande kapitalstrukturen.