304 000 SEK
Omsättning
▼ 10,6%
264 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 9%
89%
Soliditet
Mycket God
86,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 756 463 SEK
Skulder:-120 008 SEK
Substansvärde:1 268 458 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med mycket stark lönsamhet men samtidigt negativ tillväxt i omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 86,9% och soliditeten på 89,0% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag med minimal skuldsättning. Trots att omsättningen minskat med 10,6% och resultatet med 9,0%, har företaget samtidigt stärkt sin balansräkning avsevärt med en tillväxt på 13,4% i både eget kapital och totala tillgångar. Detta tyder på ett företag som prioriterar lönsamhet framför omsättningstillväxt, möjligen genom en strategisk omorientering eller nedskalning av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsult- och projektledning inom el- och anläggningsbranschen, samt personal- och maskinuthyrning av främst anläggningsmaskiner. Verksamheten inkluderar även teknik- och reparationstjänster, eventverksamhet med motorsport, fastighetsförvaltning och handel med värdepapper. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Skylift i Norr AB, vilket förklarar den starka kapitalpositionen och möjligen även den höga lönsamheten genom koncerninterna affärer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 290 000 SEK till 264 000 SEK, en minskning på 26 000 SEK eller 9,0%. Trots lägre omsättning lyckades företaget behålla en extremt hög vinstmarginal, vilket indikerar stark kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 89,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 118 135 SEK till 1 268 458 SEK, en förbättring på 150 323 SEK eller 13,4%. Denna tillväxt beror sannolikt på att årets resultat på 264 000 SEK har kapitaliserats, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 340 005 SEK till 303 926 SEK, en nedgång på 36 079 SEK eller 10,6%. Detta kan tyda på mindre projektvolym eller strategiskt bortval av mindre lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättning på -10,6% riskerar att på sikt underminera även den höga lönsamheten om trenden fortsätter.
  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara ohållbar på lång sikt och bero på tillfälliga faktorer eller koncerninterna affärer.
  • Företagets lilla storlek med en omsättning på endast 303 926 SEK gör det sårbart för förluster av enskilda större kunder eller projekt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt starka balansräkningen med 1 268 458 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar och strategiska expansioner utan behov av extern finansiering.
  • Mycket hög soliditet på 89,0% ger företaget goda förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor om investeringsbehov uppstår.
  • Den bevisade förmågan att generera hög avkastning (86,9% vinstmarginal) visar på en potent affärsmodell som kan skalas upp vid ökad efterfrågan.